Régészeti szenzáció: a Google Earth fedezett fel három római tábort az afrikai sivatagban
Az Oxfordi Egyetem Régészeti Iskolája által végzett távérzékeléses felmérés során három új római kori erődített tábort azonosítottak Észak-Arábiában. Az Antiquity című folyóiratban közzétett tanulmányuk szerint a felfedezés egy valószínűleg dokumentálatlan katonai hadjárat bizonyítéka lehet, amely Jordánia délkeleti részén át Szaúd-Arábiába vezetett.
A táborokat műholdfelvételek segítségével azonosították. A kutatócsoport szerint ezek egy eddig fel nem fedezett római katonai hadjárat részei lehettek, amely a Jordániában található, világhírű Petra városának központjául szolgáló Nabataeus Királyság Kr. u. 106-ban történt római hatalomátvételéhez kapcsolódik.
Dr. Michael Fradley, a kutatás vezetője azt állítja, hogy a táborok keltezésének módjához nem fér kétség.
Mint mondja: “Szinte biztosak vagyunk benne, hogy a római hadsereg építette őket, tekintve a sáncok jellegzetes kártyalap alakját, a mindkét oldalon szemben lévő bejáratokkal. Az egyetlen szembetűnő különbség közöttük, hogy a legnyugatibb tábor lényegesen nagyobb, mint a másik két, keletre fekvő erődítmény.
Dr. Mike Bishop, a római hadsereg szakértője szerint “ezek a táborok látványos és új leletet jelentenek, és fontos új betekintést nyújtanak az arábiai római hadjáratokba. A római erődök és erődítmények megmutatják, hogyan tartott fenn Róma egy tartományt, ezek az ideiglenes táborok viszont arról mesélnek, hogyan szerezték meg a területeket.
A táborokat a hadsereg építhette ideiglenes védett állomásokként a hadjárat ok során. Dr. Fradley hozzáteszi: “Az építmények állaga figyelemre méltó, különösen azért, mert talán csak néhány napig vagy hétig használták őket. A táborok a Bayirt és Dűmat al-Jandalt összekötő perifériás karavánút mentén haladtak. Ez arra utal, hogy a Wadi Sirhanon keresztül vezető, jobban használt útvonalat akarták megkerülni, ami meglepetésszerűvé tette a közelgő támadást. Elképesztő, hogy ezt a pillanatot szinte élőben látjuk lejátszódni”.
Andrew Wilson professzor, a tanulmány társszerzője szerint “Ezek a felvonulási táborok – ha helyesen datáljuk őket a második század elejére – azt sugallják, hogy a Nabateus Királyság római annektálása az utolsó király, II. Rabbel Soter Kr. u. 106-ban bekövetkezett halálát követően nem volt teljesen egyszerű ügy, és hogy Róma gyorsan lépett a királyság biztosítása érdekében”.
Mivel az egyes táborok közötti távolság 37 km és 44 km között van, a kutatócsoport feltételezése szerint ez túl messze volt ahhoz, hogy gyalogság egy nap alatt át tudta volna kelni, és ehelyett olyan lovas egységek építették, amelyek egyetlen nap alatt, esetleg tevék segítségével tudták leküzdeni a kopár terepet.
Az újonnan felfedezett erődítmények egyenes vonalban haladnak a mai Szaúd-Arábia területén fekvő Dűmat al-Jandal felé, amely akkoriban a nabateus királyság keleti részén fekvő település volt. Ez azt sugallja, hogy Rómának erőszakkal kellett átvennie a hatalmat, miközben a fennmaradt római történelem szerint ez egy békés esemény volt az utolsó nabateus király uralkodásának végén.
A régészeknek még meg kell erősíteniük a táborok keletkezésének dátumát a helyszínen végzett vizsgálatokkal, de más kérdésekre is választ kell találniuk. Wilson professzor szerint ezek a következők: “Miért van a nyugati tábornak kétszer akkora kapacitása, mint a másik kettőnek? Vajon a haderő kettévált, és ha igen, hová tűnt a másik fele? Vajon kiirtották őket a csatában, vagy a nyugati táborban maradtak, hogy a többi tábort vízzel lássák el?”.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon