Sokkal több víz lehet a Marson, mint eddig gondoltuk
A kínai marsjáró által a marsi homokdűnékről készített megfigyelések alapján a víz sokkal elterjedtebb lehet a Marson, mint korábban gondolták, írja az AP.
A felfedezés potenciálisan termékeny területeket feltételez a Mars melegebb régióiban, ahol a körülmények alkalmasak lehetnek az életre.
Ugyanakkor a misszió vezetői elismerték, hogy a Zhurong rover még mindig nem ébredt fel. A gép közel egy évvel ezelőtt merült téli álomba a marsi tél miatt.
A napelemeket valószínűleg por borítja, ami elzárja az energiaforrást, és valószínűleg ez akadályozza meg, hogy a rover újra működjön – mondta Zhang Rongqiao, a küldetés vezető tervezője.
Mielőtt a Zhurong elhallgatott, repedésekkel és kéreggel borított, sóban gazdag dűnéket figyelt meg, amelyek a kutatók szerint valószínűleg olvadó reggeli fagy vagy hó keveredéséből keletkeztek még néhány százezer évvel ezelőtt.
Becslésük szerint a repedések és más dűnék kialakulásának ideje a Mars Utopia Planitiájában, az északi féltekén található hatalmas síkságon valamikor 1,4 millió és 400 ezer év között történt.
Ebben az időszakban a Marson a mostanihoz hasonló körülmények uralkodtak, a folyók és tavak már kiszáradtak – ám évmilliárdokkal korábban még jelentős folyékony víz volt a bolygón.
E dűnék szerkezetének és kémiai összetételének tanulmányozása betekintést nyújthat “a vízzel kapcsolatos történésekbe” ebben az időszakban – írta a pekingi kutatócsoport a Science Advances című szaklapban megjelent tanulmányában.
“Úgy gondoljuk, hogy ez egy kis mennyiség lehetett, nem több, mint egy felszíni filmréteg” – mondta Xiaoguang Qin, a Geológiai és Geofizikai Intézet társszerzője.
A rover közvetlenül nem észlelt vizet jég formájában. Qin szerint azonban számítógépes szimulációk és más űreszközök által a Marson végzett megfigyelések arra utalnak, hogy még manapság is az év bizonyos időszakaiban a körülmények alkalmasak lehetnek a víz megjelenésére.
Ami figyelemre méltó a tanulmányban, az a dűnék fiatal kora – mondta Frederic Schmidt, a Párizsi-Saclay Egyetem bolygókutatója, aki nem vett részt a tanulmány elkészítésében.
“Ez egyértelműen egy új tudományos eredmény erre a régióra vonatkozóan” – írta egy e-mailben.
A kínai tudósok szerint az olvadó jégből vagy hóból származó, sóval kevert kis vízfolyások valószínűleg repedéseket, kemény kérges felületeket, mélyedéseket és gerinceket eredményeztek. Kizárták a szelet, mint okot, valamint a Mars légkörének nagy részét alkotó szén-dioxidból álló szárazjeget.
A marsi fagyot már a NASA 1970-es évekbeli Viking-küldetések alkalmával megfigyelték, de úgy gondolták, hogy ez a „reggeli hó” csak bizonyos helyeken, különleges körülmények között fordulnak elő.
A rover most “bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy ez a folyamat a korábban azonosítottnál szélesebb körben elterjedt a Marson” – mondta Mary Bourke, a Dublini Trinity College Marsgeológia-szakértője.
Bármilyen kicsi is ez a vizes terület, fontos lehet a lakható környezetek azonosítása szempontjából – tette hozzá.
A 2020-ban indított, hatkerekű Zhurong – amely a kínai mitológia tűzistenéről kapta a nevét – 2021-ben érkezett a Marsra, és egy évet barangolt, mielőtt tavaly májusban téli álomba merült. A rover a tervezettnél hosszabb ideig működött, és több mint egy mérföldet (1 921 métert) tett meg.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van