Hamarosan új kivégzési módszert alkalmazhat az Egyesült Államok
Egyesek szerint a nitrogén-hipoxia egy fájdalommentes módja a halálbüntetés végrehajtásának. A kritikusok azonban attól tartanak, hogy nincs elég bizonyíték, ami ezt alátámasztaná. Az Egyesült Államok nemsokára tesztelheti is, ha a vizsgálatok és jogi eljárások az eddigiekhez hasonlóan alakulnak.
Az Egyesült Államok új kivégzési módszere: a nitrogén-hipoxia
Hamarosan első ízben alkalmazhatnak egy új kivégzési módszert az Egyesült Államokban: a nitrogén-hipoxiát. Míg a módszer támogatói szerint ez a halálbüntetés humánus és hatékony módja, a kritikusok szerint egyszerűen nincs elég bizonyíték, amely indokolná a használatát – írja az IFL Science.
A nitrogén-hipoxia során egy személyt tiszta nitrogéngáz belélegzésére kényszerítenek, oxigénhiányos állapotban, amíg meg nem hal. Bár a pontos protokollokat még nem dolgozták ki, van némi elképzelés arról, hogy mit jelenthet:
“A protokoll valószínűleg magában foglalja, hogy valamilyen maszkot helyeznek a halálraítélt fejére, és azt 100 százalékos nitrogénnel pumpálják tele, ezzel megfosztva az illetőt az oxigénforrástól. Az elítélt nem fulladással halna meg, amit a kilégzés képtelensége és a szén-dioxid felhalmozódása okozna a szervezetben, hanem inkább fokozatos oxigénhiányos állapotba kerülne, ami lényegében fájdalommentes” – olvasható a The Marshall Project nevű büntetőjogi civil szervezet közleményében.
Három amerikai államban engedélyezték eddig
A Halálbüntetési Információs Központ szerint mindössze három amerikai állam – Alabama, Oklahoma és Mississippi – engedélyezte a nitrogén-hipoxiát kivégzési módszerként. Egyelőre egyetlen államban sem hajtottak végre kivégzést ezzel a módszerrel. Ez azonban hamarosan megváltozhat.
A kísérleti kivégzési módszer a közelmúltban került be a hírekbe Kenneth Eugene Smith, egy alabamai elítélt szokatlan esete miatt. A férfit egy 1988-as bérgyilkosságért ítéltek halálra. Smith-t John Parker bűntársával együtt felbérelte Elizabeth Dorlene Sennett férje, hogy megölje őt, hogy a férfi felvehesse az életbiztosítását.
Smith-nek 2022 novemberében kellett volna meghalnia, de túlélte, miután a börtönhatóságok nem találtak intravénás vezetéket a halálos injekciós gyógyszerekhez, mielőtt az állami kivégzési parancs éjfélkor lejárt volna.
Az Egyesült Államok elrontott kivégzései
A halálos injekciókat nem gyakran rontják el, de ha mégis megtörténik, az súlyos következményekkel járhat. A tipikus eljárások során a személyt érzéstelenítőszerrel nyugtatják, majd beadnak egy olyan gyógyszert, amely megbénítja a testet, és egy halálos dózist, amely megállítja a szívet. Ha azonban a nyugtatók nem hatnak, az illető életének hátralévő perceiben súlyos fájdalom érezhető, ami intenzív vizsgálatot von maga után – írja egy korábbi cikkében az IFL Science.
Az elrontott kivégzést követően Smith jogi képviselői szövetségi bíróságon érveltek amellett, hogy hagyni kellene, hogy nitrogén-hipoxiával haljon meg. Azt állították, hogy egy újabb halálos injekció beadása kegyetlen és szokatlan büntetésnek tenné ki, ami sérti az amerikai alkotmány 8. kiegészítését.
Miután Smith megnyerte az ügyét az alsóbb fokú bíróságon, az alabamai hatóságok az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságához (SCOTUS) fordultak. Május 15-én, hétfőn azonban a Legfelsőbb Bíróság engedélyezte Smith fellebbezését.
Nincs elég bizonyíték arra, hogy a módszer humánus
Annak ellenére, hogy Smith szeretne ilyen kivégzési módban részesülni, a szakértők korábban aggodalmukat fejezték ki, hogy a módszer nem esett át elegendő vizsgálaton és kutatáson.
“Van egy – szerintem alaptalan – állítás, miszerint a nitrogéngáz belélegzése olyan halált okozna, amely békés és nem kegyetlen lenne. Erre semmilyen bizonyíték nincs” – mondta Joel Zivot, az Emory Egyetem aneszteziológus docense a Scientific Americannek 2022-ben.
A nem emberi emlősöknél tapasztalt nitrogén-hipoxiával kapcsolatos kutatások arra a következtetésre vezettek, hogy az állatorvosok és az állat-egészségügyi szabályozók szerint a módszer elfogadhatatlan az állatok elaltatására. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a kutyáknak akár öt percig is eltarthat, amíg meghalnak, annak ellenére, hogy egy-két percen belül elveszítik az eszméletüket. A nagyobb testű emberek esetében ez még tovább is tarthat.
Korábbi tanulmányok szerint azonban hatékony és humánus
Régebbi tanulmányok azonban ennek ellenkezőjét állapították meg. Arra a következtetésre jutottak, hogy a nitrogén-hipoxia “hatékony, humánus, biztonságos és gazdaságilag megvalósítható eutanázia-módszer”. Egyesek azt is állítják, hogy ez a módszer lényegesen humánusabb, mint a halálos injekció, amely számos elrontott kivégzéshez kapcsolódik.
“Ez egy fájdalommentes megoldás. De több időt kell [ennek vizsgálatára] fordítani” – mondta James LeBlanc, Louisiana büntetés-végrehajtási minisztériumának titkára 2014 áprilisában az állami törvényhozási bizottságnak.
Mindent egybevetve, nincs elég bizonyíték ahhoz, hogy megalapozott ítéletet hozzunk bármelyik irányban. Még az sem világos, hogyan lehetne ezt etikailag tesztelni és felmérni, hogy mennyire humánus ez a kivégzési módszer.
A sok etikai és gyakorlati kérdés ellenére az Egyesült Államok lehet az első ország a világon, amely hivatalosan is nitrogént használ a kivégzőkamrában, ha ezek a jogi eljárások továbbra is úgy haladnak, ahogy eddig.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?