Mindkét kínai állam rengeteg időt, energiát és pénzt fektet abba, hogy az ő országukat ismerjék el. Azonban az utóbbi időben ebben a harcban egyértelműen Kína vette át a vezetés, Tajvant háttérbe szorítva. Ma már mindössze 13 ország támogatja csak Tajvant.
Tajvan egészen sokáig sikeresen fel tudta venni a versenyt Kínával kihasználva gazdasági erejét. Azonban az utóbbi időben Kína hatalma olyannyira megnőtt, hogy azzal már nem lehet versenyre kelni. Ennek következében Tajvant egyre kevesebb ország ismeri el. Mindkét ország elismerése az „egy Kína” elv miatt nem lehetséges. Ha bármelyik ország Tajvant támogatja, akkor Kínával automatikusan elvágja minden kapcsolatát, de ugyanez igaz fordítva is.
Tajvan veresége
Tajvan még mindig nem veszített, és ezt rendkívül fontos kiemelni. A szigetország továbbra is rendkívül erős állam, pusztán nem diplomáciai világban. Azonban az állam megalakulása óta szinte minden formális szövetségesét elveszítette. Kína kettéválásakor a legtöbb ország Tajvant ismerte el Kínaként és még az ENSZ-ben is ők jelentek meg. Azonban ahogy Kína egyre fontosabbá vált a világ színterén, úgy az elismerés is inkább Kínát illette meg. 1971-ben Tajvan elveszítette a székét a ENSZ Biztonsági Tanácsában is, és 1979-ben az Egyesült Államok is hivatalosan elpártolt Tajvantól, hogy Kínával létesítsen kapcsolatokat — számolt be róla TLDR News Global.
Tajvan szövetségesei között csak Kína ellenségei és rendkívüli kicsi államok maradtak. 2010-ig még egészen konzisztens maradt a Tajvant támogató államok száma, azonban a kínai gazdaság robbanásszerű növekedése a maradék országokat is elgondolkodtatta. Tajvan olcsó hitelekkel sikeresen vissza tudott csábítani egyszer-kétszer bizonyos államokat, azonban ez sem tartott sokáig.
2016 óta 8 ország pártolt el Tajvantól, így összesen 13 országot hagyva hátra. Ezek nagyrészt kis sziget országok, illetve Paraguay, Guatemala és a Vatikán. Egyértelmű, hogy Kína el akarja vágni Tajvant gazdaságilag és diplomáciailag is a világ többi részétől.
Mi lesz most?
Eddig még Tajvannak meg volt a pénze, hogy felvegye a versenyt Kínával. Azonban mostanra a Kína gazdasági erejével nem lehet versenyre kelni. Kína tehát egyre nagyobb gazdasági nyomást tud helyezni azokra az országokra is, amelyek még mindig Tajvant támogatják.
Ahogy Tajvan szövetségeseinek száma folyamatosan csökken, úgy Kína legitimációja is nő. Azonban az újra egyesülés a diplomáciai vereségtől még nem lesz valószínűbb. Tajvan fel van készülve erre, és láthatólag csak szimbolikus a jelentősége az elismerésnek. Egyre több ország talált más megoldást a kérdésben, olyan kapcsolatokat kialakítva Tajvannal, amelyek együtt létezhetnek a Kínával kialakított kapcsolatokkal is. Ezek közül a legszembetűnőbb példa egyértelműen az Egyesült Államok.
Az erőszakos egyesülésnek a gondolata egyre kevésbé tűnik valószínűnek. Inkább az látszik, hogy Tajvant megpróbálja Kína szépen lassan kiszorítani mindenhonnan, ezzel nyomást gyakorolva a szigetországra. Ezzel pedig végső soron belekényszeríteni a Kínához való csatlakozásba.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon