Megtalálták az eddigi talán legrégebbi cirill betűs relikviát
Egy bolgár erőd romjainál feltárt mellvérten talált 1100 éves felirat lehet az egyik legrégebbi cirill betűs szöveg, amelyet valaha találtak.
“A szöveget a mellkason viselt ólomlemezre írták, hogy megvédje viselőjét a bajtól és a gonosztól” – mondta Ivailo Kanev, a bolgár Nemzeti Múzeum régésze, aki a Görögország és Bulgária határán fekvő erődítményt feltáró csoportot vezeti. A felirat két könyörgőre utal, akiket Pavel és Dimitarnak hívnak, kezdte a történetet Kanev.
“Nem tudni, hogy kik voltak a könyörgők, Pavel és Dimitar, de valószínűleg Dimitar részt vett a helyőrségben, letelepedett az erődben, és Pavel rokona volt.”
A felirat I. Simeon cár, más néven Nagy Simeon idejéből származik, aki 893 és 927 között uralkodott a Bolgár Birodalomban, mesélte Kanev. Ez idő alatt a cár terjeszkedett, és hadjáratokat indított a Bizánci Birodalom ellen. A cirill írásrendszer a középkorban alakult ki. A betűk írásmódja és a felirat elhelyezkedése alapján “ez a szöveg valószínűleg a 916 és 927 közötti időszakban került az erődbe, és egy bolgár katonai helyőrség hozta magával” Kanev szerint.
A felfedezést megelőzően a legkorábbi fennmaradt cirill betűs szövegek 921-ből származnak. Az újonnan felfedezett felirat tehát az egyik legrégebbi cirill betűs szöveg, amelyet valaha találtak, mondta Kanev. Azt is megosztotta, hogy a jövőben tervezi a felirat és az erőd részletes leírásának közzétételét.
Egy, az ásatásban részt nem vevő kutató szerint fontos leletről van szó, de óvatosságra int.
“Ez egy nagyon érdekes lelet, és méltán kelti fel az érdeklődést” – mondta a Live Science-nek e-mailben Yavor Miltenov, a Bolgár Tudományos Akadémia Bolgár Nyelvi Intézetének kutatója. “Látnunk kell a felirat kontextusát, amelyben megtalálták, mielőtt biztosak lehetnénk a dátumában”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Föld feletti óriási csillag bármelyik pillanatban felrobbanhat!
A brit védelmi miniszter szerint Európa nem gyakorol elég nyomást Putyinra
Gyenyiszovai ember fosszíliáját találták meg az óceán fenekén
UEFA-maffia: Precedens, vagy szabályt erősítő kivétel?
A szegedi BYD-gyár építése közben bukkantak avar kori temetőre régészek
Lenyűgöző leletet találtak a Budavári Palota felújítása során régészek