Ősi maja várost és egy 400 települést összekötő úthálózatot találtak
Egy olyan ősi maja város hihetetlen felfedezése, amelyet korábban “lehetetlen” volt megtalálni, megváltoztatja az emberek elképzelését arról, hogyan éltek az elmúlt civilizációk emberei.
Lehet, hogy a világvége jóslatuk nem jött be, de ettől függetlenül a maják nagyon sikeres civilizációt tudhattak magukénak. A több ezer évvel ezelőtt emelt, lenyűgöző kőpiramisok még mindig egy gazdag, több millió embert számláló civilizáció és kultúra mérföldkövei. Emiatt hatalmas rejtély egyik napról a másikra történő eltűnésük. Nem tudjuk pontosan, hogy a maják miért tűntek el, de valamikor 850 és 1000 között civilizációjuk hanyatlásnak indult, majd összeomlott.
Bár nem pusztultak ki teljesen, és a maja népnek ma is élnek leszármazottai, a kutatók ma is csak a fejüket vakarják, bár nemrég többet tudtunk meg róluk az egyik ősi városuk felfedezésének köszönhetően. A guatemalai El Mirador dzsungel mélyén fekszik egy ősi maja város, amelyet eddig szinte lehetetlen volt felfedezni, írja a LadBible. Jobban fogalmazva, ez inkább egy körülbelül 400 egymáshoz kapcsolódó településből álló sorozat, amelyek némelyike akár 3000 évvel ezelőtt is épült. Ráadásul utak kötik össze őket.
Elképesztő maja hálózat
A régészek 417, a maják által épített települést fedeztek fel, amelyeket mintegy 177 kilométernyi út kötött össze, és amelyeket “a világ első autópálya-rendszereként” jellemeztek. A lenyűgöző felfedezésről szóló tanulmány szerzői a Washington Postnak elmondták, hogy ez az ősi, összekapcsolt város i. e. 1000 körül épült, és “az emberi történelem egy egész szakaszát tárja elénk, amelyet eddig nem ismertünk”.
Richard Hansen, az Idahói Állami Egyetem régészprofesszora szerint a felfedezés “mindent megváltoztat”. Enrique Hernández, a San Carlos Egyetem régésze szerint a felfedezés ugyanolyan jelentős lehet a történelem megértése szempontjából, mint az egyiptomi piramisok. Hernández az elmúlt 20 évet El Mirador feltárásával töltötte, és ezt az új ősi várost csak azután találták meg, hogy a technológia fejlődése lehetővé tette a kutatók számára, hogy pontosabban átfésüljék a dzsungelt.
A Lidar (fényérzékelő és távolságmérő) technológia lehetővé tette számukra, hogy lássák az ősi város teljes kiterjedését, és rájöjjenek, hogy hihetetlenül kifinomult, összekapcsolt településekkel állnak szemben, amelyeket egy lenyűgöző úthálózat tartott össze. Most már sokkal pontosabb elképzelésük van arról, hogy mi lapul ott. Így a kutatók könnyebben juthatnak a városba, és sokkal többet tudhatnak meg, bár 417 helyszínnel még rengeteg munka lesz.
Érdemes elolvasni:
- Megtalálták az eddigi legősibb Homo Sapiens lábnyomát
- Öt szörnyű halál a Képes Krónika elbeszéléséből
Source: LadBible, Washington Post, MSN
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény