Valaki elvesztett egy áhított műtárgyat, 4300 év múlva megtalálták
A nap végigsütött Omán sivatagi táján. Az emberek az ősi településen mozgolódtak, összeszedve a holmijukat. Még egy utolsó pillantást vetettek hátra, mielőtt eltűntek. Lehet, hogy ezek a jelenetek nem ilyen nyugodtan, hanem sokkal inkább kaotikusan zajlottak. Talán az emberek az éjszaka leple alatt rohantak, összepakolták, amit csak tudtak, mielőtt elmenekültek. Valaki mégis hátrahagyott egy “áhított” leletet. Az értékes tárgyak 4300 évig észrevétlenek maradtak – egészen mostanáig.
A frankfurti Goethe Egyetem két kutatója úgy döntött, hogy követi az ománi helyiek tippjét az egyetem június 1-jei sajtóközleménye szerint. A páros, Irini Biezeveld és Jonas Kluge terepmunkát végzett a térségben. A tipp Biezeveldet és Klugét egy Ibra melletti sivatagos területre vezette, ahol “több települést” fedeztek fel. A települések a korai bronzkorból származnak, a Kr. e. 2600 és Kr. e. 2000 közötti időszakból, írja a The State.
Az egyetem által a Science X Networkön keresztül megosztott fotó a helyszín központi részét mutatja. A táj üresnek tűnik, egy összefüggő, barna terület. Ásás során “valami zöld” bukkant elő a homokos talajból. Mint kiderült, ez egy 4300 éves rézdarab. A rézdarab kívülről korrodált volt, ami zöldeskék színt adott neki. A belsejében három kúp alakú rézrudat azonosítottak. A fémrög együttesen körülbelül 1,7 kilogrammot nyomott.
A közlemény szerint a réz a korai bronzkorban “áhított árucikk” volt. A fémet méretarányosan bányászták, majd beolvasztották és öntőformában formázták. A rézből készült rudakkal aztán kereskedtek, és szerszámok és más tárgyak készítésére használták. Az Ibra közelében talált rézrudakat valószínűleg “véletlenül hagyták hátra, amikor a lakosok elhagyták a települést”, áll a közleményben.
“Egy ilyen lelet rendkívül ritka”, mondta Stephanie Döpper régész az egyetemnek. Az ásatások során az ősi Indus-kultúrából származó edénytöredékeket is feltártak, amely egykor a mai Pakisztán és India területén helyezkedett el – áll a közleményben. Omán az Arab-félsziget legdélebbi, délkeleti részén fekszik, és az Egyesült Arab Emírségekkel, Szaúd-Arábiával és Jemennel határos. Ibra Omán északkeleti részén található, mintegy 90 mérföldre délkeletre a fővárostól, Maszkattól.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehet, hogy életre bukkantunk a Marson 50 éve, de rögtön el is pusztítottuk azt
Egy új szuperkontinens hozhatja el az emlősök és az ember végzetét
Mi az a gonosz tengelye, és miért tűnik úgy, hogy az univerzum hozzá igazodik?
Dzsingisz kán unokájának levele szerint Magyarország elfoglalása után Róma következett volna
Milyen hangokat hallhatunk a Marson, és hogyan különböznek a Földön hallhatóaktól?
A fehér kínzás: Egy erőszak nélküli módszer, amely kiirtja az ember személyiségét