A vizsgálatok bebizonyították, hogy a krokodil utódja genetikailag 99,9%-ban azonos az anyjával, tehát tényleg nincs apja.
Egészen hihetetlen módon egy nőstény krokodilról kiderült, hogy szűzen esett teherbe, írja a Sky News.
A costai ricai állatkertben élő krokodil anyát elkülönítve tartották, és soha nem volt hím krokodil közelében. A mostani az első feljegyzett eset, amikor egy hüllőfaj magzata „szűztől született”.
A fogságban tartott krokodilról pontosan nyomon követhető, hogy soha nem érintkezett hímekkel. Ennek ellenére fedeztek fel egy teljesen kifejlett magzatot az egyik tojásában.
A teljes bizonyosság érdekében genetikai vizsgálatoknak is alávetették az utódot, amely bebizonyította, hogy krokodil magzata 99,9%-ban genetikailag azonos az anyukával. Tehát teljesen biztos, hogy nincs apja.
Úgynevezett szűznemzést, avagy partenogenezist dokumentáltak már például madarak, gyíkok, kígyók és halak esetében. De krokodiloknál még soha nem volt példa ilyesmire, igazi világszenzációról van tehát szó.
A szóban forgó krokodil egyébként 18 éves volt, amikor 2018-ban tojásokat tojt. A tojások közül hét életképesnek tűnt, és az állatorvosok láttak rá esélyt, hogy ki is kelnek. De amikor három hónap elteltével egyik sem kelt ki, kinyitották őket. Az egyikben egy halva született krokodilmagzatot találtak.
Tanulmány született a témában
A Virginia Tech partenogenezisre szakosodott kutatói elemezték a magzatot, és eredményeiket a Royal Society Biology Letters folyóiratában tették közzé.
Azt mondták, a felfedezés azt sugallja, hogy könnyen elképzelhető, hogy a krokodilok képesek szűzen szülni, csak éppen ezt eddig senki nem vette észre.
A tanulmány kiemeli, nem ritka, hogy a fogságban tartott hüllők a párjuktól való elszigetelődés ideje alatt is tojásokat tojnak. Ezeket azonban általában életképtelennek tekintik és eldobják. A mostani eredmények viszont azt sugallják, hogy ezeknek a tojásoknak a potenciális életképességét meg kell vizsgálni, még akkor is, ha a hímek hiányoznak.
Véleményük szerint még az is könnyen elképzelhető, hogy eddig számos esetben azért nem vettük észre, hogy szűznemzés történik, mert a nőstény krokodil érintkezett hím krokodillal, és azt gondoltuk, hogy ennek köszönhető a magzat.
A tudósok szerint a felfedezés “izgalmas betekintést nyújt” a krokodilok kihalt rokonainak, különösen a dinoszauruszoknak a lehetséges szaporodási képességeibe.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Pexels/Suman Sutradhar
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét