Az USA hidegháborús terve, amely kiirtotta volna az életet a Földön
A hidegháború idején, amikor az USA és a Szovjetunió közötti nukleáris háború nem tűnt kizártnak, az amerikai légierő egy szokatlan védelmi stratégiát dolgozott ki.
Daniel Ellsberg, a RAND Corporation stratégiai elemzője a 2017-ben megjelent The Doomsday Machine: Confessions of a Nuclear War Planner (Egy nukleáris háború tervezőjének vallomásai) című könyvében azt írja, hogy átnézte azokat a terveket, melyekben az USA a Föld forgásának pillanatnyi megállítását fontolgatta, számolt be az IFLScience.
“A javaslattevő tiszt úgy képzelte, hogy ha a Ballistic Missile Early Warning System (Ballisztikus Rakéták Elleni Korai Figyelmeztető Rendszer, BMEWS) radarjai észlelnék és a NORAD hatalmas képernyőin jelentenék, hogy a Szovjetunióból az Északi-sarkon átrepülő robbanófejek nagy csoportja érkezik az USA irányába, akkor az Atlas-hajtóművek sorát a lehető leghamarabb beindítják, hogy a Föld forgása egy pillanatra megálljon” – írta Daniel Ellsberg a Daily Grail szerint.
“A szovjet rakéták a pályájukon így megkerülnék vagy átrepülnék az eredeti célpontokat. A szárazföldi megtorló erőinket megmentenék, hogy megtorló támadást hajtsanak végre a Szovjetunió városai és katonai célpontjai ellen.”
Az USA tervének nem lett volna pozitív hozadéka
Valószínűleg senki sem akarna ténylegesen atomháborút indítani, sem most, sem az elmúlt évtizedekben. De amit az amerikai légierő javasolt, az rosszabb volt a bolygóra nézve, mintha egyszerűen csak elszenvedtük volna a találatot. Az amerikaiak talán nem vették volna észre, hogy az USA is a Föld bolygón található? Ellsberg a számításokat elvégezve megállapította, hogy ehhez 2,6 x 10²¹ kilogramm hajtóanyagra lenne szükség, ami “körülbelül 500-szorosa a Föld légkörének”.
“Feltételezve, hogy ennyi hajtóművet tudnának építeni, és beindítani azokat annyi időre, amennyi a Föld forgásának megváltoztatásához szükséges, akkor 500-szor annyi gázt juttatnának a légkörbe, és ez mind hihetetlenül forró égéstermék lenne. Tehát még ha a célpontok túl is élnék az atomháborút, akkor is mindenkit elhamvasztana a bolygón szétterülő hatalmas mennyiségű, forró gáz.”
Ha túléljük a hamvasztást – Ellsbergnek erős a gyanúja rá, hogy nem -, akkor sem szűnnének meg a problémáink. A Föld forgását különböző tényezők, többek között a földrengések lassítják és gyorsítják. Ezt általában nem vesszük észre, legfeljebb a napok hosszának enyhe eltérését. A Föld forgásának megállása azonban teljesen más kérdés.
Képzeljük el, hogy egy forgó körhintában vagyunk, de hirtelen megáll, miközben tovább mozgunk. Bár valószínűleg megsérülnénk, örülnénk, hogy ez nem a bolygónkkal történik meg, mivel az 460 méteres másodpercenkénti sebességgel forog. A víz, a sziklák és más törmelékek óránként 1600 kilométeres sebességgel repülnének kelet felé, felszakítva a felszínt, további föld- és kőzetdarabokat juttatva a légkörbe és az űrbe.
James Zimbelman, a washingtoni Smithsonian Nemzeti Légi- és Űrmúzeum nyugalmazott geológusa a Live Science-nek elmondta, hogy ezeket a darabokat a Föld gravitációja visszahúzná, idővel a bolygót bombázva, és a földkéreg olvadt “kőtengerré” cseppfolyósodna.
Röviden, még ha lehetséges is lett volna megállítani a Föld forgását, és elhajolni az atombombák elől, az USA csak néhány pillanatig ünnepelhetett volna, mielőtt a földfelszín teljesen megolvad.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?