A BRICS blokkba tartozó országok újra akarják formálni a világrendet. Ennek keretein belül összefognak, hogy az Egyesült Államok gazdasági dominanciájával felvegyék a versenyt. Ez az üzenet a legújabb BRICS csúcstalálkozón hangzott el. A világ több pólusú, hangzott el a találkozón.
A BRICS egy 5 országból álló blokk, amely Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és a Dél-afrikai Köztársaságot foglalja magában. A blokkba tömörült országok célja, hogy az Egyesült Államok dominanciájával felvegyék a versenyt. Arra hivatkoznak, hogy a gazdasági erő koncentrációja a legtöbb ország jövője a kevesek jóindulatán fog múlni.
BRICS 2023
A csúcstalálkozón rengeteg minden szóba került, de a legfontosabb a blokk lehetséges bővítése — számolt be róla a TLDR Daily. Szergej Lavrov szerint legalább egy tucat ország érdeklődött a lehetséges csatlakozás felől. Ezt a kínai helyettes külügyminiszter is megerősítette, miszerint várják az új tagországok jelentkezését.
A lehetséges jelöltek között van az Egyesült Arab Emírségek, Szaúdi Arábia, Indonézia, Irán, Egyiptom, illetve Argentína. Ezeknek az országoknak a külügyminiszterei is részt vettek a csúcstalálkozón.
A BRICS eredetileg 2009. június 16-án alapult, egy egyfajta laza csoportosulásként, azonban az utóbbi években elkezdett egyre komolyabb szerepre szert tenni. Sokan a BRICS-et látják a G7 országok lehetséges riválisának, ellensúlyának vagy alternatívájának. Azonban a hatékonysága megkérdőjelezhető.
Milyen erős a BRICS?
A BRICS országok együttesen a globális gazdaság negyedét teszik ki. Ebből a legjelentősebb szereplő egyértelműen Kína, aki a gazdasági adatok java részét kiteszi. A BRICS kétségtelenül hatalmas játékos a globális színtéren, de nem szabad elfelejteni, hogy a benne tartózkodó országok között elég nagy egyet nem értés van bizonyos kérdésekben.
Felmerült a csúcstalálkozón egy új valuta bevezetése is, amely a dollár, ezzel az Egyesült Államok befolyását próbálnák ellensúlyozni. Ezzel el tudnák kerülni a potenciális szankciókat, amelyeket az Egyesült Államok gyakorlatilag egykezűleg ki tud szabni. A közös valuta valóban nagy érvágás lenne az Egyesült Államok dominanciájának szempontjából, azonban nem egyszerű egy ilyet bevezetni.
Amennyiben a terv kivitelezésre kerül, akkor sem a közeljövőben fog ez megtörténni. Az ilyesfajta projekteknek hosszú időre van szükségük — írja a Global Times. A globális kereskedelem körülbelül 80 százaléka jelenleg is dollárban történik. Oroszország és Kína között a kereskedelem 70 százaléka már helyi valutában történik egyes jelentések szerint.
A legreálisabb jelölt a kínai jüan lenne, azonban nem tudja betölteni ezt a szerepet a jelenlegi kínai gazdaságpolitika miatt. Előfordulhat, hogy a kínai kormány változtat a ma jellemző exportorientált gazdaságpolitikáján, de amíg ez nem történik meg, addig a jüan nem tud a dollárral versenyezni. Ráadásul ahhoz, hogy a dollárt felváltsa a jüan a Kínának egy stabil, megbízható valutát kell teremtenie, amely nem csak a bilaterális kereskedelemben állja meg a helyét.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük
Hősként halt meg a tinédzser fiú, akinek megtalálták a fejét a floridai tengerparton – 18+