Afrika kontinense már régóta a kettéválás folyamatában van. A földrész keleti része szépen lassan leválik a nyugati részéről. A két új földrész között egy új óceán fog létrejönni. A folyamat már most is látható, ha végig követjük a térképen a Nagy-hasadékvölgyet. Azonban tudósok megkérdőjelezik, hogy ez a folyamat meg fog-e valósulni vagy útközben kialszik-e.
A Nagy-hasadékvölgy mentén szépen ketté válik a második legnagyobb kontinens. A völgy 3500 kilométer hosszan nyúlik el észak-dél irányban a Vörös-tengertől egészen Mozambikig. A szakadás a tektonikus lemezeknek köszönhető, amely a Föld kérgének külső része. Ezeknek a lemezeknek a különböző mozgásai alakítanak ki hegyeket, óceánokat stb. Afrika keleti része a szomáliai lemezen helyezkedik el, amely keleti irányban halad, elfele a afrikai lemeztől. Emellett a mindkét lemez elválóban van az arábiai lemeztől is, ezzel egy Y alakú törés rendszert létrehozva — írja a Live Science.
A széthúzás
A Nagy-hasadékvölgy körülbelül 35 millió éve kezdte meg keletkezését. A törésvonal körülbelül 25 millió éve érte Kenya északi részét. A törsévonal két egymással nagyjából párhuzamos vonalból áll. Az egyik, hosszabb vonal Etiópiától Kenyáig tart, míg a másik Ugandától Malawiig. Az egyre gyakrabb földrengések és vulkanizmus miatt érzékelhető, ahogy a kontinens szépen lassan szétnyílik. Ez a tágulás nagyjából 6,35 millimétert jelent évente. Vagyis a kontinens kettéválása nem fog még egyhamar bekövetkezni.
A hasadékvölgy valószínűleg a Föld köpenyéből felfelé áramló hőnek köszönhető. Ennek a hőnek köszönhetően a Föld kérge kitágult és megnyúlt, amely a kéreg töredezéséhez vezetett. Ebből kifolyólag megindult egy erőteljes vulkanizmus, amelynek egyik eredmény a Kilimandzsáró, Afrika legmagasabb hegycsúcsa.
Ha Afrika kettészakad, akkor arra több elmélet is létezik, hogy hogyan is fog mindez kinézni. Egyszer lehetséges, hogy a két földrész között egy új tenger kezd formálódni. A keleti kontinens magában foglalná Szomáliát, Eritreát, Dzsibutit, Etiópia keleti részét, Kenyát, Tanzániát és Mozambikot. Azonban lehetséges az is, hogy csak Tanzánia keleti része és Mozambik fog leválni a kontinensről.
Azonban a legújabb elméletek szerint Afrika nem biztos, hogy ketté szakad. A szakadás hátterében álló geológiai folyamatok ugyanis túl lassúak, így lehet, hogy a szakadás nem fog megtörténni. Hasonló megszakadt kettéválási folyamatok nem ismeretlenek a világon. Észak-Amerikában található egy 3000 kilométer hosszú törésvonal, amely sosem váltotta be a hozzáfűzött reményeket. Az ilyesfajta félbeszakadt szakadások nem ritkák és világszerte fellelhetők.
Az afrikai törésvonal keleti részét sokan már halottnak tartják, azonban a nyugati rész még mindig aktív. Amennyiben a szakadás a megszokott ütemében halad előre, akkor egy új óceán létrejöttének lehetünk szemtanúi, amely először egy kis tenger formájában fog létrejönni. Az sincs kizárva, hogy a folyamat felgyorsul, de az is lehet, hogy egyszer csak megáll. Egyelőre még nem lehet megmondani mit hoz pontosan a jövő.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van