Kémbázis Kubában: az oroszok helyett a kínaiak nyomulnak a térségben, nagyon közel van az Egyesült Államok
Kuba közelsége az Egyesült Államokhoz mindig is kulcsszerepet játszott a geopolitikai csatákban. Úgy tűnik, hogy az idők változnak, a szovjetek helyett a kínaiak igyekeznek közel kerülni minden téren az Egyesült Államokhoz.
Az oroszok fél évszázadon keresztül a közeli Kubában lévő egykor több ezer alkalmazottat foglalkoztató kémbázisát használta arra, hogy a telefon- és adatkommunikáció lehallgatásával amerikai katonai titkokat lopjon el. A Szovjetunió szétesése után a bázist bezárták, de úgy tűnikPeking talán ott folytatja, ahol Moszkva abbahagyta.
Az egyik nagy különbség a két kommunista birodalom között, hogy míg a Szovjetunió ideológiai hódításokra törekedett Kubában és egész Latin-Amerikában, addig Kína erőfeszítései a fellendülő gazdasági kapcsolatokban gyökereznek, írja a Japan Times.
Az elmúlt napokban röppent fel a hír, miszerint szerint Kuba beleegyezett, hogy kínai kémlétesítményeket helyezzen el a Floridától mindössze 145 kilométerre fekvő szigeten. A Biden kormány nem igazán reagált egyértelműen az értesülésekre, de azt elmondta, hogy tudomásuk van arról, hogy a régóta fennálló kínai hírszerzési jelenlétet még 2019-ben bővítették tovább.
Kína természetesen mindent tagad, és szerintük csak az Egyesült Államok akar éket verni Kuba és Kína igaz barátsága között.
Kína nyomul Latin-Amerikában
Ugyanakkor elemzők szerint a kínai szorosabb felügyelet Hszi Csin-ping elnök azon törekvéseinek egyik jele, hogy a Biden-kormányzatot kellemetlen helyzetbe hozza Latin-Amerikában. Kína eddig sem tétlenkedett, hiszen az argentin Patagóniában található űrbázisoktól kezdve a texasi mexikói határon lévő gyárakig a Kínai Népköztársaság és vállalatai egyre inkább megvetik a lábukat az Egyesült Államok “hátsó udvarának” nevezett területen. A pénzt sem sajnálta Peking, az állami kínai bankok több mint 136 milliárd dollárt is kölcsönöztek a régiónak. A Világgazdasági Fórum szerint a Kína és Latin-Amerika, valamint a Karib-térség közötti kereskedelem 2000 és 2020 között 12 milliárd dollárról 315 milliárd dollárra nőtt.
Úgy tűnik, hogy Kína egyenlő kereskedelmi partnerként kezeli Latin-Amerikát, míg az Egyesült Államok sokszor tévesen kevés energiát fektet a közeli kapcsolatokba.
Kína kubai térnyerése azt is tükrözi, hogy a szigetország kétségbeesetten keresi a pénzt, hiszen a 60 éve éárvényes kereskedelmi embargó újra fojtogatja a nemzet gazdaságát. A tilalom az Egyesült Államokkal szembeni ellenérzés jelképévé vált Latin-Amerikában, és Kína ezt ki is használja.
A Szovjetunió a forradalom elterjesztésére és marxista-leninista rendszerek létrehozására törekedett az egész régióban, és így akarta érvényesíteni az akaratát, míg a szintén kommunista Kínát sokkal kevésbé érdekli az ideológia, és inkább az árucikkekre koncentrál, és vasérc és szójabab Brazíliából, búza Argentínából és olaj Venezuelából megvásárlására összpontosít.
Kína számára szintén előnyös, hogy a venezuelai Nicolas Maduro továbbra is Caracasból “fenyegeti” Washingtont, ami aggodalmat vált ki az Egyesült Államokból, ahogyan az Indo-csendes-óceáni térségben lévő új amerikai támaszpontok is Hszi kínai elnöük figyelmét igénylik.
Politikai téren is nyomul Peking, hiszen továbbra is nyomást gyakorol a régió országaira, hogy vonják vissza Tajvan diplomáciai elismerését. Legutóbb Honduras is beadta aderekát.
Kína közelből figyeli az Egyesült Államokat
“Kuba és Latin-Amerika a közelség és az interakciók hosszú története miatt hasznos nézőpontot jelent az Egyesült Államok megfigyelésére” – mondta Ja Ian Chong, a Szingapúri Nemzeti Egyetem politikatudományi docense. “Kuba konkrétan lehetővé teheti a jeladós hírszerzést, tekintettel a Floridában és az Egyesült Államok déli részén található amerikai katonai támaszpontok jelenlétére.”
Szembesülve azokkal a jelentésekkel, hogy Kína kémállomást működtet Kubában, Washingtonban ujjal mutogatás kezdődött.
Aa történet belpolitikai hullámokat is ver, hiszen közeledik a választás, és már megy is a két nagy amerikai párt kakaskodása. Blinken a héten Donald Trump korábbi amerikai elnök kormányát hibáztatta azért, mert nem tett eleget a tengerentúli hírszerzés fokozására irányuló kínai erőfeszítésekkel szemben, miután kiderült, hogy Peking 2019 óta kémlétesítményt működtet Kubában. Ugyanakkor a válaszra sem kellett sokat várni, Trump és kormányának korábbi tisztségviselői ezt tagadták, Trump pedig Bident hibáztatta.
Ahogy korábban írtuk, Magyarországon két illegális rendőrörsről lehet tudni, amelyet a Pekinghez és a Kínai Kommunista Párthoz lehet kötni, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van