A tegnapi események elég gyorsan véget értek. A Wagner-csoport hirtelen lázadása és Moszkvába vonulása már az este folyamán lezárult. A csoport és vezetője megegyeztek a Kremlinnel, hogy Fehéroroszországba vonulnak „száműzetésbe”, cserébe ejtik az ellenük felhozott vádakat.
A Wagner-csoport vezetője, Jevgeny Prigozsin elrendelte a csapatai vonulásának megállítását, illetve az országból való kivonulásukat. Prigozsin arra hivatkozva rendelte el a döntést: „Nem akar orosz vért ontani.” Ahelyett, hogy polgárháborút kezd, inkább kiegyezett a saját és csoportja önkéntes Fehéroroszországba való száműzetésével.
A csoport lázadása a legnagyobb kihívás Putyin eddigi karrierje során — írja az Al Jazeera. Mikor Prigozsin visszavonulót fújt mindössze 200 kilométerre voltak egységei a fővárostól.
Moszkvába vonulás
Prigozsin megindult Moszkva felé, majd nem sokkal célja elérése előtt visszavonulót fújt egységeinek. Moszkvában fel is készültek a támadásra. Hétfőre munkaszünetinapot rendeltek el, az autósokat hazaküldték, még a páncélozott harckocsik is megjelentek a legfontosabb helyeken.
Mivel az orosz hadsereg viszonylag kis ellenállást mutatott a Wagner-csoport lázadása során, így megkérdőjeleződik Putyin hatalmának ereje. Még a tárgyalást is Lukasenka, a fehér orosz elnök vezette le, mint mediátor a két orosz fél között. Prigozsin elfogadta Lukasenka ajánlatát, amelyben a Wagner-csoportot mentesítik a felelősség alól.
Fehérorosz száműzetés
A csoport Fehéroroszországba költözik, cserébe ejtik az ellenük felhozott vádakat, amit a Kremlin is megerősített. Prigozsin Szergej Sojgu védelmi miniszteri pozícióból való eltávolítását is követelte, azonban erre a Kremlin már nem reagált.
A katonák, akik részt vettek a lázadásban kegyelmet kapnak és mentességet. Azok a zsoldosok, akik nem vettek részt a lázadásban, dönthetnek, hogy a csoporttal maradnak vagy a védelmi minisztériumhoz csatlakoznak szerződéssel.
Egyelőre úgy tűnik, hogy az egyezményt mindkét oldalon betartják, a kivonulás pedig megkezdődött. Az, hogy a későbbiekben hogyan alakul tovább a szituáció egyelőre nem lehet megmondani. Érdekes kérdés az is, hogy ki adta be a derekát az egyezkedések során. Szakértők úgy tartják, hogy ez a lázadás lehet az orosz politikai rendszer átmenetében.
Tekintettel arra, hogy a Wagner-csoport valójában egy zsoldos hadsereg, így nem elképzelhetetlen, hogy innentől kezdve nem látjuk majd őket a háborúban. Az is lehet, hogy a Wagner-csoport ezek után inkább visszatér más országokba, hogy ott keressenek munkát. Ilyenek lehetnek például az afrikai országokat, ahol a Wagner-Csoport is működik.
Oroszországban Prigozsint árulónak nevezte Putyin. Bár eredetileg megtorlással fenyegetett, ezt már tudjuk, hogy nem fog megtörténni. A háború szempontjából az Oroszországban uralkodó jelenlegi káoszos helyzet egyértelműen az ukránoknak kedvez, ezt Zelenszkij is kiemelte.
Zelenszkij arra is reflektált, hogy a lázadás remekül megmutatja, hogy az orosz vezetésnek valójában nem sok irányítása van az ország ügyei felett. Zelenszkij oroszul üzent Putyinnak: „Minél tovább maradnak a csapataid Ukrajnában, annál nagyobb lesz a gond Oroszországban.”
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon