Már az ókori egyiptomi festmények is ‘photoshopolva’ voltak
Ősi photoshopping? Az ókori egyiptomi festmények rejtett részleteit, valamint a több mint 3 ezer évvel ezelőtti történelmi remekműveken végzett művészi eljárásait és módosításait tárták fel régészek hordozható kémiai képalkotó technológia segítségével. Ez a technológia segített feltárni, hogy szó szerint mi rejlik a festmények látható felülete mögött.
A PLOS ONE folyóiratban közzétett új tanulmányban közzétett eredmények két, a ramesszida korszakból (Kr. e. 1292-1069) származó festményre összpontosítottak, amelyeket a thébai nekropoliszban található sírkápolnákban fedeztek fel. A Sorbonne és a Liège-i Egyetem régészei elképesztő betekintést nyertek a művészi folyamatokba és az ezeken a remekműveken végzett változtatásokba.
Egyiptomi festmények forradalmi elemzése
Az ókori egyiptomi festmények elemzését hagyományosan ellenőrzött laboratóriumi környezetben vagy múzeumi helyiségekben végezték. Ez az új tanulmány ehelyett úttörő megközelítést alkalmazott, mivel hordozható eszközöket használt a kémiai képalkotáshoz. Ez lehetővé tette a kutatók számára, hogy a festményeket eredeti környezetükben vizsgálják. A csoport közvetlenül a terepen dolgozva azonosította a változásokat, a rétegződéseket és a festék összetételét, számolt be az Ancient Origins.
Ez lehetővé tette a csapat számára, hogy “felfedezzenek olyan dolgokat, amelyek a szemünk előtt voltak, de mégsem nem láttuk őket”, mondta Philippe Martinez, a Sorbonne Egyetem egyiptológusa, a tanulmány szerzője.
A vizsgálat elvégzéséhez a kutatócsoport a röntgenfluoreszcens képalkotás (XRF) hordozható változatát alkalmazta. Ez egy olyan technika, amely röntgensugarakat használ egy tárgy kémiai összetételének elemzésére. Ennek segítségével a csapat elemezte II. Ramszesz festményét és egy másik, ugyanabból a nekropoliszból származó műalkotást. Olyan rejtett részleteket tárt fel, amelyek szabad szemmel nem voltak érzékelhetőek.
Az első festményen egy alak karjának helyzetében finom változásokat észleltek. Bár e módosítások pontos okai továbbra is bizonytalanok, a felfedezés érdekes kérdéseket vet fel az ókori egyiptomi festők művészi szándékairól és alkotói folyamatáról.
A második festmény elemzése során a II. Ramszesz portréján ábrázolt korona és más királyi tárgyak kiigazításait tárták fel. Ezek a módosítások valószínűleg ezen elemek szimbolikus jelentőségének idővel bekövetkezett változásait tükrözik. Ez arra utal, hogy az ókori egyiptomiak művészi kifejezésmódjukat folyamatosan hozzáigazították a változó kulturális és vallási ideológiák közvetítéséhez.
A fáraói civilizáció kínálja az ókori világ legkiterjedtebb kulturális folytonosságát. Erősen formalizált festészeti stílusa könnyen felismerhető.
Martinez szerint művészettörténeti szempontból ezeket a sírokat a tudomány némileg figyelmen kívül hagyta, mivel kevésbé jó minőségűnek ítélték őket. Illetve talán azért is, mert a ramesszida korszakból származnak, és ábrázolásaik lényegében rituálisak és vallási jellegűek. Hiányoznak belőlük az úgynevezett “mindennapi élet jelenetei”, amelyek annyira elbűvölték az ókori Egyiptom szerelmeseit.
A műalkotás Nakhtamun sírjában található, egy Théba, a mai Luxor közelében eltemetett hivatalnok sírjában. Ezen a fáraót enyhe borostával az arcán ábrázolják, egy homályos alakkal szemben, derült ki a kutatócsoport által készített tanulmányból. Korábban a tudósok azt feltételezték, hogy a festményen a fáraó apja, I. Széthi fáraó elvesztését gyászolja, aki Kr. e. 1294. és 1279. között uralkodott. A portré legújabb szkennelése azonban megkérdőjelezi ezt az értelmezést.
Az XRF alkalmazásával a kutatók új betekintést nyerhettek a műalkotásba. Ez az innovatív szkennelési technika olyan, korábban rejtett információkat tár fel, amelyek hozzájárulnak a történelmi műtárgyak mélyebb megértéséhez. Ennél is fontosabb, hogy e gyakorlat révén újabb és mélyebb megértést nyertünk II. Ramszesz újbóli értelmezésével kapcsolatban.
Mindkét esetben a festett felület fizikai összetételének pontos leképezése egy új vizuális megközelítést kínált. Ez azonban a pigmentkeverékek összetettebb leírásához is vezet, amelyeknek többféle jelentésük lehet.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban