A római elit katona, akit úgy temettek el, hogy biztosan a sírban maradjon
Egy elszigetelt mezőn, egy walesi római kori villa közelében a régészek egy arccal lefelé fordítva eltemetett férfi csontvázát fedezték fel. A férfi testét ezüst kitűző díszítette, kardja mellette feküdt. Valószínűleg római katona lehetett, ám ez még nem igazán szokatlan.
Az már annál inkább, hogy a nyakánál, a hátánál és a lábainál megtalált óriási szögek arra szolgáltattak bizonyítékot, hogy a holttestet a sírjához rögzítették, tette közzé a LiveScience.
Ezt a sírt és még négy másikat, amelyek a harmadik század közepére – a negyedik század végére datálhatók, a Red River Archaeology, egy brit székhelyű régészeti cég fedezte fel egy útjavítási projekt során a dél-walesi Barry város közelében. A régészek szerint a Whitton Lodge nevű római kori villa lakóit találhatták meg, amelyet fél évszázaddal ezelőtt a közelben tártak fel.
Mark Collard, a Red River Archaeology ügyvezető igazgatója szerint a halálakor 21 és 25 év közöttire becsült férfit egy sziklába vájt sírba helyezték, amelyet a gödör tetején és alján talált szögek alapján fadeszkákkal borítottak be. Collard megjegyezte, hogy “a hason fekvő helyzet és a nagyon nagy szögek a nyak hátsó részén, a vállon és a lábak között lekötözésre utalhatnak”.
Egy nem nemesi származású személlyel ellentétben azonban a férfi személyes tárgyait – egy vaskardot, egy csizmát és egy ezüst, nyílpuskát formázó brosst – vele temették, ami arra utal, hogy a római hadsereg elit tagja lehetett.
Evan Chapman, az Amgueddfa Cymru – Museum Wales régészeti főrestaurátora közleményében azt mondta, hogy “ez az első példa egy római kori ezüst nyílpuskás brossra, amelyet Walesben találtak”. Ezeket a brossokat valószínűleg köpenyek rögzítésére használták.
“A kard jelenléte ebben az esetben alátámasztja a katonai kapcsolatot” – mondta Chapman.
A férfi csontjainak és fogainak közvetlen elemzése további részleteket tárt fel az életéről. Halálakor például mastoiditisben, a fül mögötti masztoid csont bakteriális fertőzésében szenvedett. Ez az állapot ma már könnyen gyógyítható antibiotikumokkal, de a római korban akár halálos ítélet is lehetett.
A férfi csontjainak és fogzománcának izotópjainak – az atommagjukban különböző számú neutronokat tartalmazó elemek – elemzése azt is kimutatta, hogy “valószínűleg keletebbre nőtt fel, valószínűleg a walesi határnál vagy még azon is túl” – mondta Rachel Morgan, a Red River Archaeology projekt régésze.
Nem ritka, hogy a hivatalos temetőkön kívül is találunk római kori sírokat. De a férfi hason fekvő helyzete – valamint egy másik, a közelben felfedezett sír, amelyben egy lefejezett személyt találtak, akinek a koponyáját a lábához helyezték – figyelemre méltó, mondta Collard, mivel más római kori britanniai temetkezések is “egyértelmű összefüggést sugallnak a hason fekvő és lefejezett temetkezések előfordulása között”. Példának okáért a Cambridge-től északra fekvő Knobb’s Farmnál található másik római-brit temetőrészletről 2021-ben kiderült, hogy nagyon sok, a normálistól eltérő sírt tartalmaz. Az ottani 52 összes temetkezési helyből 13-ban hasmánt, 17-ben pedig fej nélkül helyezték el a holtakat.
A kutatók egyre nagyobb figyelmet fordítanak a római kori Nyugat-Európában az atipikus temetkezési mintákra, de eddig nem találtak egységes magyarázatot az ilyen típusú temetkezésekre. Akár alacsony státuszú személyekről, akár bűnözőkről, akár olyanokról volt szó, akikről a közösségük biztosítani akarta, hogy “halottak maradjanak”, kultúrákon átívelő módon az ilyen típusú temetkezések sohasem pozitívak.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?