Robert Oppenheimer életében fontos szerepet játszott a valaha volt talán legfontosabb tudós, Albert Einstein is. Bár Einstein az atombomba feltalálásban nem vehetett gyakorlatban részt, ettől még Oppenheimerrel szoros kapcsolatot ápolt. Milyen is volt a két elképesztő jelentőségű történelmi személy viszonya?
Albert Einstein neve nem igényel magyarázatot. Mindenki ismeri, tudja, és szereti a bolondos kinézetű, de hihetetlen elmével rendelkező fizikust. Oppenheimer és Einstein sosem dolgozott közös projekten, de életük során többször is kapcsolatba kerültek. Ezenkívül szoros barátság is alakult ki a két elképesztő elme között. Bár közösen nem dolgoztak egy projekten sem, mindkettőjüknek elengedhetetlen szerepe volt az atombomba feltalálásában.
A két zseni kapcsolata
Oppenheimer az atombomba atyjaként híresült el, aki a második világháború után a Los Alamosban található laboratórium igazgatója lett. Ezzel szemben Einstein nem vehetett részt a Manhattan tervben, de E=mc2 formulája többek között az atombombából felszabaduló energia mennyiségét is meghatározza — írja az IFLS.
A Harmadik Birodalomban már 1938-ban sikeresen végrehajtották az első urán atom hasítását. Ezzel felfedezve a maghasadás jelenségét. Einstein is aláríta Szilárd Leó levelét, amellyel igyekezett figyelmeztetni a világot Németország új fegyverének lehetőségére. A levél sürgette az Egyesült Államokat, hogy kezdjenek el dolgozni a saját fegyverükön. Emiatt is indult meg 1942-ben a Manhattan terv. Utólag már tudjuk, hogy a németek nem igazán jártak közel egy atomfegyver megalkotásához.
Einstein később megbánta a levél aláírását, mondván: „Ha tudtam volna, hogy a németek nem járnak sikerrel, akkor nem teszek semmit.” Einstein egész életében elítélte a nukleáris fegyvereket. Nincs sok feljegyzés Oppenheimer és Einstein kapcsolatáról, de a nukleáris fegyverek meghatározó szerepet játszottak kapcsolatukban.
Oppenheimer egy nem sokkal halála előtt írt levelében levette az atomfegyverek feltalálásának terhét Einstein válláról. Oppenheimer szerint Einstein egy intellektuális forradalmat indított el. Einstein sosem akart senkit sem bántani, de a nácikat meg akarta állítani. Azonban Oppenheimer azt is hozzátette, hogy Szilárd Leó levele nem volt különösebb hatással az események alakulására, így Einstein felelőssége is semmis.
Bár Oppenheimer először büszke volt eredményeire, Hirosima, de leginkább Nagaszaki lebombázása után teljesen összetört. Nem sokkal az események után le is mondott Los Alamos igazgatói pozíciójáról. Oppenheimer sosem kért elnézést a fegyverek feltalálásáért, mert természetesnek tartotta, hogy a fegyvereket valaki, ha nem ő, akkor más meg fogja alkotni.
Bár tudományukat szörnyű dolgokra használta fel az emberiség, mindkét tudós az emberiség érdekeit tartotta elsősorban szem előtt. Hogy van-e felelősségük a világot azóta is rettegésben tartó fegyverek létrehozásában? Persze, hogy van, de csak ugyanannyi, mint a számtalan másik embernek, akik a fegyver arzenálok létrehozásában szerepet játszottak.
Bár a nukleáris fegyverek továbbra is Damoklész kardjaként lengenek a fejünk felett, a kölcsönös pusztítástól való félelem a világtörténelem legbékésebb időszakát is elhozta.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon