Az orosz zsoldosvezér visszatérhet korábbi sikerei helyszínére
Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-zsoldosok vezetője annak ellenére aktív maradt, hogy a múlt hónapban sikertelen lázadást vezetett az orosz hadsereg és a Kreml ellen.
Sőt, legutóbb üdvözölte a nigeri katonai puccsot, és felajánlotta harcosai szolgálatait a rend megteremtése érdekében.
A Reuters szerint a Wagnerhez kapcsolódó Telegram alkalmazás csatornáin egy Prigozsinnak tulajdonított hangüzenet ugyan nem állította, hogy részt vett a puccsban, de a nyugati gyarmatosítóktól való régóta esedékes felszabadulás pillanataként jellemezte azt.
“Ami Nigerben történt, az nem más, mint a nigeriek küzdelme a gyarmatosítóikkal. A gyarmatosítókkal, akik megpróbálják rájuk kényszeríteni a szabályaikat, és abban az állapotban tartani őket, amelyben Afrika volt több száz évvel ezelőtt. – áll az üzenetben.
“Ma gyakorlatilag elnyerték függetlenségüket. A többi kétségtelenül Niger polgáraitól és attól függ, mennyire lesz hatékony a kormányzás, de a lényeg az, hogy megszabadultak a gyarmatosítóktól.”
Nem jelenleg nem világos, hogy ki irányítja Nigert, miután a katonák szerda este katonai puccsot hirdettek, és Mohamed Bazoum elnököt az elnöki palotába zárták.
Az ország, amely ugyan az egyik legszegényebb a világon, de egyben a legnagyobb uránlelőhelyek egyikével is rendelkezik, 1960-ban kiáltotta ki teljes függetlenségét Franciaországtól.
A mostani volt a legutóbbi megnyilvánulása annak, hogy Prigozsin és emberei továbbra is aktívak Afrikában, ahol még mindig vannak biztonsági szerződéseik egyes országokban, például a Közép-afrikai Köztársaságban (CAR), sőt, úgy tűnik, terjeszkedni szeretnének.
A 62 éves Prigozsin a jelek szerint továbbra is szabadon mozoghat annak ellenére, hogy a Kreml a múlt hónapban egy lázadás utáni megállapodásról beszélt, amelynek értelmében a szomszédos Fehéroroszországba kellene költöznie, ahol néhány embere már megkezdte a hadsereg kiképzését.
Mindazonáltal a hónap elején közzétett videóban azt mondta fehéroroszországi embereinek, hogy össze kell gyűjteniük erejüket egy “új afrikai utazáshoz”.
Az egyezség megkötése óta Prigozsint folyamatos megfigyelés alatt tartják Oroszországban. A Kreml úgy nyilatkozott, hogy még egy találkozón is részt vett Putyinnal, aki korábban “hátba szúrásnak” nevezte a meghiúsult zendülést.
A hangüzenet nyilvánosságra hozatala egybeesett azzal, hogy a Telegramon legalább két olyan fényképet tettek közzé, amelyeken az látható, hogy Prigozsin találkozik a pénteken véget ért, kétnapos orosz-afrikai csúcstalálkozó afrikai résztvevőivel Szentpéterváron.
A Telegramon a vezér a Wagner állítólagos hatékonyságával dicsekedett az afrikai nemzetek stabilizálásában és fejlődésében, ami nagyon úgy hangzott, mint egy kampányszöveg.
“…A Wagner-harcosok ezrei képesek rendet teremteni és elpusztítani a terroristákat, és nem engedik, hogy kárt tegyenek ezen államok helyi lakosságában” – mondta.
Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere csütörtökön kijelentette, hogy Nigerben vissza kell állítani az alkotmányos rendet.
Elemzők szerint Prigozsin megjelenése azt jelzi, hogy katonai magáncége továbbra is szerepet fog játszani a Kreml afrikai külpolitikai programjának előmozdításában.
“Igen, vad fordulat, hogy Prigozsin visszatért Oroszországba. De ez összhangban van a Wagner és Oroszország azon céljával, hogy a stabilitást és a megszokott ügymenetet előrevetítsék” – elemezte a történteket Catrina Doxsee, az amerikai CSIS agytröszt szakértője.
“Moszkva valószínűleg arra fogja használni a csúcstalálkozót, hogy megnyugtassa afrikai partnereit elkötelezettségükről és a zsoldos-szolgáltatások folyamatosságáról az elmúlt hónap bizonytalansága után.”
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon