Vadászat a titokzatos X bolygóra
Naprendszerünkben objektumok milliói mozognak – a bolygóktól kezdve a holdakon át az üstökösökig és aszteroidákig. Évről évre egyre több olyan objektumot fedezünk fel (általában az utóbbi két csoportból), amelyek szűkebb űrbéli környezetünket az otthonuknak hívhatják.
A csillagászok 1846-ra megtalálták mind a nyolc fő, ma ismert bolygót, ám ez nem jelenti azt, hogy biztosan ismerjük az összeset. Az elmúlt 100 évben több kisebb, távoli égitesteket is találtunk, amelyeket törpebolygóknak nevezünk, amik közé többek között ma már a Plútót is soroljuk.
E törpebolygók némelyikének felfedezése adott okot arra, hogy joggal feltételezhessük, hogy valami más, valami nagyobb is lapulhat a Naprendszer peremén, teszi fel a kérdést a ScienceAlert.
Jó oka van annak, hogy a csillagászok sok száz órát töltenek azzal, hogy megtalálják a kilencedik bolygót , más néven az X bolygót. Ugyanis az általunk ismert Naprendszernek nincs igazán értelme nélküle.
Naprendszerünkben minden objektum a Nap körül kering. Vannak, amelyek lassan, mások gyorsabban, de mindegyik a gravitáció törvényei szerint mozog. Minden tömeggel rendelkező testnek van gravitációs mezeje – igen, még egy gyufaszálnak is. Ebben az esetben a méret a lényeg – minél nehezebb valami, annál nagyobb a vonzása.
Egy bolygó gravitációja már olyan nagy, hogy befolyásolja a körülötte keringő és mellette elhaladó dolgok mozgását. A Föld gravitációs vonzása az, ami a például a Holdat a pályáján, minket pedig a földön tart. A Naprendszerben a Napunknak van a legnagyobb gravitációs vonzása, alapvetően minden körülötte kering.
És a gravitáció az, amely árulkodik a lehetséges kilencedik bolygó létéről.
Ha a nagyon távoli objektumokat vizsgáljuk, mint például a Plútón túli törpebolygókat, azt tapasztaljuk, hogy keringésük kissé eltér a standard modellektől. Nagyon széles elliptikus pályákon mozognak, csoportosulnak, és sok esetben kilépnek az ekliptika síkjából is.
Amikor a csillagászok számítógép segítségével leképezték, hogy milyen gravitációs erőkre van szükség ahhoz, hogy ezek az objektumok így mozoghassanak, azt találták, hogy ehhez a Föld tömegénél legalább tízszer nagyobb bolygóra lenne szükség valahol a messzeségben.
A problémát a feltevés megerősítése jelenti, ugyanis az X bolygót a hatalmas távolság miatt meglehetősen nehéz megtalálni – már ha egyáltalán létezik ugyebár.
A tudósok szerte a világon már évek óta vadásznak a kilencedik látható bizonyítékaira.
A számítógépes modellek alapján úgy gondoljuk, hogy a feltételezett égitest legalább 20-szor kering a Naptól, mint a Neptunusz. A kutatók próbálják meg észlelni, hogy az általa visszavert napfényt igyekeznek megtalálni.
Mivel azonban a bolygó igen messze van a Naptól, egy nagyon halvány égitestet keresünk, amely még a Föld legjobb teleszkópjai számára is nehezen észrevehető. Ráadásul az év csak bizonyos szakában lehet ezeket a megfigyeléseket elvégezni, akkor is csak holdtalan éjszakákon.
A következő évtizedben a csillagászok új, modernebb teleszkópokat építenek, és új égboltfelmérésekbe kezdenek, melyekkel talán bizonyíthatják az X bolygó létezését.
Vagy épp megcáfolhatják azt.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon