Putyin a népharagot kockáztatja, ha ezeket meglépi
A jelentések szerint Oroszország költségvetésének több mint egyharmadát a védelemre költik, mivel Vlagyimir Putyin inváziójának költségei az ország pénzügyei és lakossága számára egyre magasabbak.
A katonai szolgálatra kötelezettek körének bővítését célzó jogszabályok nyomán, amelyek többek között a sorkötelezettségi korhatár 27-ről 30 évre emelését is magukban foglalják, egy kormányzati dokumentumból kiderült, hogy Moszkva megduplázta a 2023-as védelmi kiadási célját, és több mint 100 milliárd dollárra emelte azt.
Egy orosz gazdasági szakértő a Newsweeknek azt mondta, hogy Moszkva kiadásai “még ennél is magasabbak”.
Az orosz gazdaság egyes ágazatainak kiadásaira vonatkozó részleteket már nem teszik közzé. Azonban a Reuters által közölt adatok szerint a védelmi kiadások 2023 első hat hónapjában 5,59 billió rubel (58 milliárd dollár), vagyis az ebben az időszakban elköltött 14,97 billió rubel 37,3 százaléka volt.
A kisemberek is megisszák a levét, hála Putyinnak
Moszkva az idei év első felében 12 százalékkal, azaz 600 milliárd rubellel (6,25 milliárd dollárral) többet költött védelemre, mint az eredetileg tervezett közel 54 milliárd dollár, amit 2023-ban az egész évre tervezett.
A Reuters arról is beszámolt, hogy a dokumentum 9,7 billió rubel (101 milliárd dollár) éves védelmi kiadást becsül, ami a 29,05 billió rubel (303 milliárd dollár) összkiadási cél egyharmada. Ez a legmagasabb arány, amelyet Oroszország költségvetésének legalább az elmúlt évtizedben a hadseregre költött.
Az orosz katonai kiadások az egekbe szöknek, mondta a Newsweeknek Borisz Grozovszkij, a Wilson Center intézet orosz gazdasági szakértője. “A háborús kiadások még a Reuters által idézett számoknál is magasabbak”.
A háborús kiadások ugyanis magukban foglalják a rendőrséget, a titkosszolgálatokat, a megszállt területeken elköltött pénzt és a lerombolt városok helyreállításának költségeit is.
A kormánynak hatalmas összegeket kell költenie a hadseregre, mivel Oroszországban nagyon kevés önkéntes van, aki hajlandó ingyen harcolni Ukrajnában.
Az orosz katonai komplexum túlórában dolgozik, hogy megpróbálja kielégíteni a hadsereg fegyverek és felszerelések iránti igényét, ami a gazdasági növekedés fő tényezője. A gazdasági növekedés másik hajtóereje a hatalmas fizetések, amelyeket az állami és a katonai magáncégek fizetnek a katonáknak.
Ezeket az összegeket a régiókból származó katonacsaládok arra használják, hogy kifizessék banki adósságaikat, autót vásároljanak, felújítsák lakásukat, bútorokat vegyenek stb.
Grozovszkij arra számít, hogy az orosz kormánynak adót kell emelnie, miközben a nagyvállalatok nyereségét jobban megadóztatják, és a magán katonai egységeket kell majd társfinanszírozniuk, miközben a polgári kiadásokat csökkentik.
Putyin várhatóan 2024-ben indul az újraválasztásért Oroszország szigorúan ellenőrzött politikai környezetében, miközben polgárai továbbra is érezni fogják a szankciókkal súlyosbított háborújának és a csapatok mozgósításának hatásait.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon