3 millió évig rejtőzködött két új vakondfaj
Amikor a kutatók felfedeznek egy új fajt, amely sok ezer éven át rejtőzködött, nem meglepő módon a felfedezés általában fosszíliák formájában kerül elő. Törökországban azonban a tudósok most nem egy, hanem két új élő vakondfajt fedeztek fel, amelyek szerintük mintegy 3 millió évig rejtőzködtek.
Az új felfedezések a Talpa hakkariensis és a Talpa davidiana tatvanensis nevet kapták, és képesek túlélni az adott terület zord hőmérsékleti szélsőségeit, a nyári 50°C-tól a téli erős havazásig.
Manapság nagyon ritkán találunk új emlősfajokat, mondta David Bilton, a Plymouthi Egyetem professzora és a vezető szerző. A világon mindössze mintegy 6500 emlősfajt azonosítottak. Összehasonlításképpen, a bogaraknak mintegy 400 000 fajtája ismert, de feltehetőleg 1-2 millió fajuk is létezhet a Földön, derül ki az IFLScience beszámolójából.
Új vakondokat ástak elő a földből
Az új felfedezéseknek köszönhetően az eurázsiai vakondfajok száma 16-ról 18-ra emelkedett. E fajok többsége Anatóliában található, amely a Talpa nemzetség csomópontja. A két új jövevény mind megjelenésében, mind genetikailag különbözik a korábban ismert fajoktól. A különbségek kimutatásához a csapat a koponyán és a fogakon belüli DNS-t hasonlította össze a többi ismert fajjal, beleértve a múzeumi gyűjteményekben találhatókat is.
“Felületesen nézve az új vakondok, amelyeket ebben a tanulmányban azonosítottunk, más fajokhoz nagyon hasonlónak tűnhetnek, mivel a föld alatti élet komoly korlátokat szab a testméret és alak evolúciójára. A vakondok számára valóban korlátozott számú lehetőség áll rendelkezésre”, folytatta Bilton professzor.
A Talpa hakkariensis nevét a törökországi Hakkari régióról kapta, ahol felfedezték. Jelenleg a Talpa nemzetség legnagyobb vakondjai közé tartozik, és a legnagyobb vakondfaj Anatóliában.
A Talpa davidiana tatvanensis hivatalosan a Talpa davidiana alfajának, a Père David vakondjaként ismert Talpa davidiana alfajának minősült, amelyet először 1884-ben azonosítottak.
Bilton professzor hozzátette: “Nincs kétségünk afelől, hogy a vizsgálatok további érdekességeket fognak feltárni, és hogy még több új vakondfaj maradt egyelőre felfedezetlen itt és a szomszédos régiókban”.
A kutatócsoport szerint további munkát kell végezni a további fajok azonosítása érdekében.
A tanulmány a Zoological Journal of the Linnean Society című folyóiratban jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban