Kiderült, hogy mi az a meleg időjárás, amit már nem képes túlélni az ember
A tudósok megállapították, hogy az emberi test mekkora hő/páratartalom-arányt képes túlélni.
Még egy egészséges fiatal is meghalhat 35 Celsius-fokos melegben, ha az 100 százalékos páratartalommal párosul, és ehhez mindössze hat óra kell. Az új kutatások szerint viszont, amit a ScienceAlert közölt, ez a küszöb lényegesen alacsonyabb is lehet.
Ekkor az izzadság – a test belső hőmérsékletének csökkentésére szolgáló fő „eszköz” – már nem párolog el a bőrről, ami hőgutához, szervi elégtelenségekhez és halálhoz vezet – ezt nevezik wet-bulb temperature-nek (WBT).
A szélsőséges hőségnek azonban nem feltétlenül kell elérnie ezt az állapotot ahhoz, hogy megölje az embereket – a küszöbérték függ az alany életkorától, egészségi állapotától és egyéb társadalmi és gazdasági tényezőktől.
A becslések szerint több mint 61.000 ember halt meg a hőség miatt tavaly nyáron Európában, ahol egyébként ritkán elég magas páratartalom ahhoz, hogy WBT alakuljon ki.
De ahogy a globális hőmérséklet emelkedik – a múlt hónap egyik keddje a feljegyzett történelem legmelegebb napjának bizonyult – a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a jelenség mind gyakoribbá válik.
Ugyanis az ilyen események minimum megkétszereződtek az elmúlt 40 évben, mondta Colin Raymond, a NASA Sugárhajtási Laboratóriumának munkatársa, aki a témával foglalkozó egy jelentős tanulmány vezetője, aminek okát egyértelműen az ember okozta klímaváltozásban látja.
Raymond kutatása szerint a WBT a világ több pontján “rendszeresen meg fogja haladni” a 35°C-ot a következő évtizedekben, ha a világ átlaghőmérséklete 2,5°C-kal az iparosodás előtti szint fölé melegszik.
Bár ma már többnyire hő- és páratartalom-értékekkel számítják ki, a WBT mértékét eredetileg úgy határozták meg, hogy egy nedves ruhát helyeztek a hőmérőre, és kitették a levegőre – innen származik a neve is: wet-bulb, magyarul nedves „gömb”, ami a hőmérő higanygömbjére utal.
Ez lehetővé tette annak mérését, hogy a víz milyen gyorsan párolog el a ruháról, ami a bőrön található izzadtságot hivatott szimbolizálni.
Így megállapítást nyert, hogy elméletileg az ember túlélési határa 35°C-os hőmérséklelet és 100 százalékos páratartalom – vagy 46°C 50 százalékos páratartalom mellett.
Ennek a határértéknek a tesztelésére az amerikai Pennsylvania Állami Egyetem kutatói fiatal, egészséges emberek maghőmérsékletét mérték egy hőkamrában.
Azt találták, hogy a résztvevők 30,6 °C-os WBT értéken érték el „kritikus környezeti határukat” – amikor testük nem tudta megállítani maghőmérsékletük további emelkedését –, ami jóval alacsonyabb a korábban feltételezett 35 °C-nál.
A csapat becslése szerint öt-hét órába telhet, mire az ilyen körülmények “igazán, nagyon veszélyes maghőmérsékletet” érnek el – mondta Daniel Vecellio, a kutatásban részt vevő egyik tudós.
Joy Monteiro, indiai kutató, aki a múlt hónapban a Nature folyóiratban publikált egy tanulmányt a dél-ázsiai WBT-ről, úgy nyilatkozott, hogy a régióban a legtöbb halálos hőhullám jóval a 35°C-os küszöbérték alatt volt.
„Az emberi tűrőképesség korlátai egyes embereknél nagyon eltérőek” – jelentette ki.
„Nem élünk légüres térben – különösen a gyerekek” – mondta Ayesha Kadir, az Egyesült Királyság gyermekorvosa és a Save the Children egészségügyi tanácsadója.
A kisgyerekek kevésbé tudják szabályozni testhőmérsékletüket, így nagyobb veszélynek vannak kitéve.
Ugyanakkor az idősebbek, akiknek az életkor előrehaladtával egyre kevesebb verejtékmirigyük van, a legsebezhetőbbek. Tavaly nyáron Európában a hőség okozta halálesetek közel 90 százaléka a 65 év felettiek körében történt.
Azok az emberek is nagyobb veszélyben vannak, akiknek hőhullámok idején a szabadban kell dolgozniuk.
Az is fontos tényező, hogy az emberek időnként le tudják-e hűteni a testüket – például légkondicionált helyiségekben.
„Mint az éghajlatváltozás sok más hatásától, úgy ettől is azok az emberek szenvednek a legjobban, akik a legkevésbé képesek elszigetelni magukat ezektől a szélsőségektől” – mondta Raymond.
Ez is érdekes lehet:
VIDEÓ: Vérvörös lett ez az oroszországi gleccser, de nem azért, amire gondolsz
Amerikai és orosz tudósok: a fiatal egerek vére megfiatalítja az időseket
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét