Lehet, hogy már meg sem érjük, de a világ legnagyobb időkapszuláját még egy 6000 évig nem fogják kinyitni. Az egyiptológiából szerezett tudásunk alapján az sem biztos, hogy ennyi idővel később bármi értelmezhetőt ki tudnak-e majd bogarászni a rengeteg elrejtett dologból. Lehet, hogy minden, amit ott találnak teljesen értelmezhetetlen lesz ennyi idő elteltével.
A Civilizáció Kriptáját 83 évvel ezelőtt zárták le. Az instrukciók szerint egészen 8113-ig nem szabad felnyitni a kriptát. Dr. Thornwell Jacobs egyiptológus ötlete alapján készült el az időkapszula. Thornwellt letaglózta a felismerés, hogy mennyire keveset is tudunk az ókori Egyiptomról. Látjuk az építményeiket, és bizonyos írott források alapján tudunk egy limitált képet alkotni ezekről az ókori emberekről. De ezen kívül gyakorlatilag alig tudunk valamit róluk — vagy legalábbis akkor még jóval kevesebbet tudtunk róluk.
Thornwell régészként kötelességének érezte, hogy hátrahagyjon valamit, ami segíthet majd jövő generációinak értelmezni azt, hogy hogyan élünk jelenleg. Ezzel gyakorlatilag Thornwell megalkotta az első modern időkapszulát, és megalkotva magát a fogalmat is. A Oglethorpe Egyetem Phoebe Hearst Termében Thornwell egy időkapszulát kívánt megalkotni — írja az IFLS. Az egyetem akkori elnöke kialakított egy nagy szobát, amelyet a 1930-as évek különböző ereklyéivel töltött meg, illetve az elmúlt 6000 év akkori tudásával. Ezt a szobát pedig eltemették egy már nem használatos medencében.
Az időkapszula
Úgy tervezték meg a szobát, mint egy fáraó sírját. A szobában megtalálhatóak Artie Shaw, egy akkori közkedvelt klarinétos felvételei, filmek egészen az 1898-tól, illetve 100 könyv mikrofilmen rögzítve. Ezenkívül olyan mindennapi tárgyakat is elhelyeztek ott, mint Donald kacsa figuráját. Azonban semmilyen ékszert, sem nemesfémet nem hagytak a kriptában. A kriptában megtalálható még a “feljegyzések könyve” is, amelyben a kripta teljes tartalma megtalálható kilistázva.
Az Ogletohrpe Egyetem Nemzetközi Időkapszula Társaságának egyik alapítója így nyilatkozott: “El tudják képzelni a 8113-as év kulturális antropológusait, amint felnyitják a kapszulát? Olyan lesz majd mint egy aranybánya.” Thornwell arra is rájött, hogy valószínűleg a használt nyelv addigra már bőven meg fog változni. Ebből kifolyólag az írásos anyagok kifejezetten hasztalanok lehetnek majd a jövő generációi számára. Azonban erre is kitalált egy megoldást. Elhelyezett egy kézzel működtethető szerkezetet, amely egyes tárgyak képeit mutatja meg, mellettük pedig a tárgy angol írott nevét. Eközben a szerkezetbe épített fonográf hangosan kiejtette volna az írott angol szót is, hogy az írott nevek pontos angol kiejtése is fennmaradjon.
A 8113-as dátum azért lett kiválasztva, mert 1936-ban, mikor az ötlet megszületett, pontosan 6177 év telt el az egyiptomi naptár megalkotása óta. Thornwell azt akarta, hogy bárki, aki felnyitja az időkapszulát pont a középpontot lássa a saját ideje és az ókor egyiptomiak ideje között.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon