A kőkorszaki kínaiak vízgazdálkodási mérnökei ma sem vallanának szégyent
A Journal Nature Water-ben közzétett tanulmány szerint Kínában a neolitikumi emberek elképesztő, korukat meghaladó mérnöki tudás birtokában voltak.
A kerámia vízvezetékek és vízelvezető árkok hálózatának felfedezése Pingliangtai fallal körülvett helységében betekintést enged abba, hogy az újkőkor emberei milyen magas szinten tudták kezelni és átirányítani a vizet, közölte a Heritage Daily.
Pingliangtai a közép-kínai Huaiyang megyében, Dazhu falu délnyugati sarkában található. A helyet körülbelül 4.300-ban, a Longshan-korszakban alapították, amely később Kína egyik legkorábbi nagy népességű központjává nőtte ki magát.
A hatalmas Huanghuaihai-síkság felső Huai-síkságán elhelyezkedő terület éghajlatát 4000 évvel ezelőtt szélsőséges, szezonális klímaváltozások jellemezték, amikor is a nyári monszunok általában havonta fél méter esőt zúdítottak a régióra.
Emiatt Pingliangtai lakossága fejlett vízelvezető rendszert épített egymással összekapcsolt kerámia vízcsövekből. Ezeket stratégiailag, a mai megoldásokhoz hasonlóan az utak és falak mentén vezették el, hogy az esővizet eltereljék. Ezeknek a csöveknek a kifinomult elrendezése a központi tervezés fejlett szintjét mutatja, annak ellenére, hogy a régészek kevés bizonyítékot találtak a társadalmi hierarchiára.
Dr. Yijie Zhuang (UCL Institute of Archaeology), a tanulmány vezető szerzője a következőket mondta: „A kerámia vízvezeték-hálózat felfedezése figyelemre méltó – Pingliangtai lakossága képes volt megépíteni és fenntartani ezt a kőkorszaki fejlett vízgazdálkodási rendszert, kezdetleges eszközökkel és központi hatalmi struktúra megszervezése nélkül. Ez a rendszer jelentős szintű közösségi szintű tervezést és koordinációt igényelt, és mindez közösségileg történt.”
Dr. Hai Zhang, a Pekingi Egyetem társszerzője elmondta: „Pingliangtai rendkívüli hely. A vízvezeték-hálózat olyan fejlett mérnöki és hidrológiai ismereteket mutat, amelyekre korábban csak hierarchikusabb társadalmakban volt példa.”
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon