Barlangrajzokon azonosítottak rég kihalt állatokat
A spanyolországi barlangi művészet számos rég elveszett állatot mutat be, amelyek évezredek óta nem léteznek.
A kutatók szerint munkájuk rávilágít annak fontosságára, hogy a sziklaművészet gyakran háromdimenziós médium, és aminek a mondanivalóját nem mindig lehet megérteni két dimenzióban gondolkodva, írja az IFLS.
Az ősi műalkotások a La Pasiega barlangban található Kantábriában, amely egy autonóm közösség Észak-Spanyolországban. Az Ibériai-félsziget ezen része tele van őskori rajzokkal, mintegy 100 barlangban találhatók a felső paleolitikumból származó (50.000 és 12.000 évvel ezelőtti) alkotások.
A La Pasiega barlangban számos olyan kép található, melyek lovakat, szarvasokat, egy kihalt szarvasmarhafajt, ma is élő szarvasmarhákat, négyszögletes szimbólumokat, csíkokat és pontokat ábrázolnak.
A sziklaművészeti gyűjtemény mélyebb megértése érdekében a madridi Complutense Egyetem csapata sztereoszkópikus fényképezéssel leképezte a falakat. Ezzel a technikával kiváló háromdimenziós képeket készítenek két, enyhén eltolt kép összedolgozásával – a módszer igen hasonló a mozikban használt vörös-cián 3D szemüvegekhez.
Ez feltárta, hogy a sziklarajzok egy olyan részt is tartalmaznak, amelyet korábban szabad szemmel nem lehetett látni. A képalkotás néhány teljesen új állatot is feltárt, három korábban nem ismert fajt, köztük két lovat és egy auroch-t, azaz őstulkot.
Ennek az az oka, hogy a képalkotás során kiderült, hogy a barlang falának természetes mélyedéseit az őskori művész gyakran használta illusztrációinak kiterjesztésére. Amint a kutatók megjegyzik, a régészeknek és az antropológusoknak a barlangművészet dokumentálásakor meg kell birkózni a háromdimenziós képalkotási technikákkal, ha meg akarják ragadni a teljes történetet.
“Az újfajta képalkotási technológia lehetővé tette, hogy felismerjük a képek és a barlang sziklafalainak szabálytalanságai közötti összefüggéseket, amelyek nem érzékelhetők a kétdimenziós fényképeken” – írják a tanulmány szerzői.
„A paleolit sziklaművészet egésze nem csak festett vagy vésett jelekből áll, hanem a kő topográfiai jellemzői is szerves részei – a két elem nem választható el egymástól” – tették hozzá.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van