Atlantiszi szobrot fedeztek fel az ősi maja város környékén
A mexikói Országos Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) régészei egy atlantiszi típusú szobrot fedeztek fel, miközben Chichén Itza régészeti övezetében végeztek ásatásokat.
Chichén Itzá egy maja város volt, amely a mexikói Yucatánban a Late Classic vége felé és a Terminal Classic korai szakaszában az egyik legfontosabb településéssé vált. A város területe mintegy 6,5 négyzetkilométert fed le, amely csúcspontján a becslések szerint körülbelül 35.000 lakost számlált.
Chichén Itza népének volt egy hagyománya, amelyet „cenote” kultuszként ismertek, és amely magában foglalta az esőistennek, Chaacnak való emberáldozatok felajánlását. Ennek a rituálénak a részeként a kiválasztottakat a város legészakibb részén található fő cenotéba, azaz egy természetesen kialakult, kútszerű víznyelőbe vetették. Ezen alkalmakkor az áldozat után értékes tárgyakat, például aranyat, jáde díszeket és egyéb kincseket is a cenotéba vetettek, kiegészítendő az istennek szánt ajándékot.
Most a Mayan Train projekt részeként a környéken kutató régészek egy maja házikomplexumhoz kapcsolódó atlantiszi típusú szobrot fedeztek fel, tette közzé a Heritage Daily.
Az atlantiszi típusú szobrok antropomorf szobrok, amelyek a tolték kultúrához tartoznak a Kolumbusz előtti Mezoamerikában. Ezek a figurák “tolték harcosok hatalmas szobrai”. Posztkolumbusz nevüket a klasszikus építészet hasonló Atlas vagy Atalante alakjainak európai hagyományából kapták.
Chichén Itza kapcsán végzett korábbi tanulmányok hasonló példákat tártak fel a Harcosok Templomában. A nemrég felfedezett atlantiszi típusú szobor egy férfit formáz, mely mindkét karját az ég felé emeli, miközben egy tárgyat tart. A műalkotás nagyjából 90 centiméter magas, és valószínűleg egy ünnepi oltár része volt.
Atlantiszi alakokat találtak egyébként Mezoamerika más prekolumbusz kultúráiban is – a már említett tolték kultúrán kívül, amelynek városában Tulában számos tolték harcos mását készítették el ilyen módon, az azték fővárosában, Tenochtitlanban is azonosítottak hasonló kialakítású szobrokat.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt