Egy újonnan felfedezett exobolygó érdekes problémát vetett fel a csillagászoknak. A TOI-332b nevű bolygó fizikai tulajdonságai és a csillagától mért keringési távolsága kihívást jelentenek a jelenlegi bolygóképződési elméleteknek. A Tejútrendszerben eddig olyan kevés ilyen típusú exobolygót észleltek, hogy ez az eset fényt deríthet arra, hogy miért tűnnek olyan ritkának a gyorsan keringő, Neptunusz-méretű világok.
A TOI-332b, egy szokatlanul nagy sűrűségű, ultrarövid periódusú bolygó észlelését és jellemzését, amely mélyen a Neptun-sivatagban található – írja a Science Alert. A TOI-332b nagyon érdekes kiegészítője a jelenlegi Neptun-sivatagi felfedezéseinknek, és egy esettanulmány a bolygóképződési elmélet tesztelésére. Az emberiség eddig több mint 5500 exobolygót fedezett fel, és érdekes mintákat látunk kirajzolódni.
Néhány exobolygó tulajdonsága, például a sugara vagy a csillagától való távolsága viszonylag gyakori, néhány azonban sokkal ritkább. Annak kiderítése, hogy miért találtunk sok-sok bolygótípust egyes bolygókból, és miért olyan keveset másokból, nyomra vezethet a bolygórendszerek kialakulásának és fejlődésében. Az egyik hiányos terület a Neptun-sivatag néven ismert. Meglepően kevés Neptunusz méretű exobolygót találtunk, amelyek szorosan a csillaguk körül keringenek.
A TOI-332b
Az újonnan felfedezett TOI-332b, amely egy 727 fényévre lévő narancssárga törpecsillag körül kering, pontosan beleillik ebbe a hiátusba. A csillagának fényére gyakorolt hatását mérve kiderült, hogy sugara 3,2-szerese a Földének, a Neptunuszé pedig 3,88-szorosa, és 18,72 óránként egyszer kerüli meg a csillagot. Ezek a tulajdonságok önmagukban is érdekes objektummá tennék a TOI-332b-t, de van még valami más is. A gazdatest csillagának gravitációs hatása lehetővé tette a kutatóknak, hogy megmérjék az exobolygó tömegét. A bolygó 57,2 föld tömegének felel meg. A Neptunusz pedig 17,15 Földének.
Ez azt jelenti, hogy a TOI-332b sűrűsége 9,6 gramm/köbcentiméter. Ez az egyik legsűrűbb Neptunusz exobolygó, amit valaha találtak. Maga a Neptunusz sűrűsége 1,64 gramm/köbcentiméter. A Földé 5,51 gramm. A TOI-332b átlagosan sűrűbb, mint a vas. A modellek szerint az exobolygónak hatalmas, sűrű vasmagja van, kőzetköpennyel és vékony hidrogén- és héliumlégkörrel. Egy olyan méretű mag esetében azonban, mint amekkorára a TOI-332b esetében következtetni lehet, nagy, vastag, kiterjedt, Jupiter-szerű légkörre.
Egy ilyen közel a csillagához lévő bolygónál a fotoevaporációs folyamatoknak – amikor a csillagból érkező szélsőséges sugárzás hatására a légkör elpárolog – kellene történnie. De a fotoevaporáció önmagában nem magyarázza egy ekkora légkör elvesztését. Más folyamatok közé tartozik a bolygó vándorlása, amely során a légkör lecsupaszodott, ahogy az exobolygó nagyobb távolságból a csillaga felé mozdult. Az exobolygó pályájának gravitációs változásai miatti később a bolygó belseje is felmelegedett.
Az is elképzelhető, hogy egy másik bolygó méretű objektummal való óriási ütközés lerobbantotta a TOI-332b légkörének nagy részét. Vagy a TOI-332b-nek egyszerűen sosem volt légköre. Bármi is legyen a helyzet, még további vizsgálatokra lesz szükség.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban