A fekete lyukak még évekkel táplálkozás után is ‘büfiznek’, fogalmunk sincs, miért
Miután egy szupermasszív fekete lyuk elnyel egy csillagot, néhány órán keresztül az univerzum legragyogóbb fénye jön létre. Most felfedezték, hogy akár évekkel egy csillag elfogyasztása után is “böföghet” még anyagot a fekete lyuk.
Úgy gondolták, hogy a rádióhullámok ezt követő felvillanása az ütközés után heteken vagy hónapokon belül lecsillapodik. Pedig csak egy kicsivel arrébb kellett volna nézni, és kiderült volna, hogy ez nem így van.
Egy nemzetközi asztrofizikuscsoport szemtanúja volt annak, hogy több száz nappal azután, hogy egy csillagot felemésztettek, rádióhullámok törtek ki a szupermasszív fekete lyukakat körülvevő anyagból – írja a Science Alert.
“A csillagot felaprító fekete lyukak akár fele évekkel a kezdeti esemény után is “böfögnek” fel anyagot” – mondja Yvette Cendes asztrofizikus és vezető szerző. “Erre senki sem számított, és nem igazán értjük, miért van ez így!”
Három rádióteleszkóp – az amerikai Very Large Array, a dél-afrikai MeerKAT és az ausztrál Telescope Compact Array – megfigyeléseit felhasználva a kutatócsoport 24 fekete lyukról gyűjtött hosszú távú adatokat.
Ebből a két tucatnyi “zabáló behemótból” tíz csendben ült körülbelül 500-2000 napig, miután elfogyasztotta ebédjét, majd ezután rádióhullámokat “böfögött” fel.
Amikor egy csillag túl közel kerül egy fekete lyukhoz, a hatalmas gravitációs vonzás miatt spagetti alakúra nyúlik. Órákon belül a csillag darabokra szakad az úgynevezett “árapály katasztrófa” (tidal disruption event TDE) során. Ez az univerzum egyik legfényesebb optikai kitörését eredményezi.
Az ilyen árapály katasztrófák körülbelül 20-30 százaléka rádióhullámok kiáramlását eredményezi a korai szakaszban. Az 1990-es évek első ilyen árapály katasztrófája óta csak mintegy 100 ilyen eseményt észleltek.
Miután ezt a rendkívül erős fényt megfigyelték, a kutatók általában “továbblépnek más dolgokra”, mivel “a rádióteleszkópok ideje drága” , magyarázza Cendes az egyik Reddit posztjában. “Például, miért menjünk egy robbanás helyszínére évekkel a történtek után?”.
Egy tavalyi felfedezés ezt a logikát megcáfolta. Cendes és csapata azt tapasztalta, hogy egy, a Napnál 20 milliószor nagyobb tömegű fekete lyuk körülbelül három évvel azután, hogy szétcincált egy csillagot, rádióhullámokat bocsátott ki, ami teljesen meghökkentő, mondja Cendes.
A csapat ezt a fekete lyukat Jetty McJetface-nek, vagy röviden “Jetty”-nek nevezte el.
“A Jetty csak egy volt az általunk vizsgált 24 árapály katasztrófa közül… Akkor mi a fenét csinálhatott a többi?!” – tette fel a kérdést Cendes.
A kutatók eredményeit még nem bírálták el, de jelenleg az arxiv.org szerveren bárki számára elérhetőek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon