Hogyan válasszak kezdőként futócipőt? Íme, két tipp az elinduláshoz!
Szponzorált tartalom
A futás egészséges, üdítő, testet és lelket felfrissítő. Kezdőként ráadásul még a hév is megvan, ami eleinte, amikor még talán kicsit nehezebb leküzdeni a távokat, nagyon jól jöhet. Kicsit olyan, mint egy jó égésfokkal dolgozó üzemanyag. Fáradhatatlan. A sikerhez azonban az akaraterőn, kitartáson túl egy profi pár lábbeli is hozzátartozik. Adunk két tippet annak érdekében, hogy a választás ne fejfájást, hanem örömöt okozzon!
1. A terepviszonyok elsődlegesek!
Még mielőtt a konkrét modellek kerülnének fókuszba, elengedhetetlen tisztázni azt a kérdést, hogy hol lesz nagy átlagban a futás helyszíne. Először is: kint vagy bent? Aztán tovább célszerű bontani a témát. Ha kint, akkor köves úton, erdőben, földúton, esetleg speciális futópályán vagy betonon? Ha bent, akkor parketten vagy műanyag padlón? Másrészt mekkora távokról, milyen gyakoriságról beszélhetünk? Ezt még akkor is jó ötlet belőni, ha a kezdeti lépéseknél tartunk, még akkor is, ha természetesen az adatok idővel változhatnak. A lényeg a kiindulási pont meghatározása.
A terepviszonyok azért annyira lényegesek, mert nagyon másfajta módon terhelik meg az ízületeket, illetve a vázrendszer egészét. A márkás futócipők mindegyike képes arra, hogy csillapítsa a becsapódáskor keletkező energiákat, ezáltal egyfajta védelmet biztosítva a térdízületek, a porcok számára. Ugyanakkor egy erdei ösvényen nem ez a típusú energia a legfőbb kihívás, hanem a bokatörő akadályok leküzdése, amiket a legtöbbször esélytelen kikerülni. A magasított szár ilyen helyzetekben tényleg bokamentő jelentőséggel bírhat. A beton okozza hosszú távon a legtöbb fizikai problémát, ám nagyon sokszor nincsen más felület, ami futási alapként szolgálhat. A legjobb terep, ami ugyanakkor ritkaságnak számít, az a speciális bevonat, amit direkt futóknak hoztak létre, rugalmas, elnyeli a becsapódás jelentős részét, természetesen csúszásmentes, szóval tényleg futásra teremtetett. A köves talajt a hozzáértők arany középútként emlegetik. Nem olyan rossz, mint a beton, és nem is olyan jó, mint a speciális műanyag bevonat. A benti, termi viszonyokat is célszerű letisztázni. Van, aki futógépen fut, megint más parkettás, vagy éppen linóleumos padlón. Mindegyiknek mások a paraméterei, más érzés rajtuk futni, és a fizikum is eltérő módon terhelődik.
A táv, valamint az időtartam, illetőleg a rendszeresség körbejárása már csak azért is fontos, mert bár a védelem biztosítása egy kilométeren is kulcsfontosságú, de hosszú táv esetén egyetlen pillanatig sem lehet kérdéses, kétséges.
2. A méret nagyon is lényeg jelen esetben!
Az egy dolog, hogy amúgy hányas cipő jön be a mindennapokban. Kiindulásnak megfelel, viszont könnyen lehet, hogy a futócipő esetében nem állja meg a helyét. Akkor jó egy cipő, ha nem lötyög, ha kellően tart, de sehol sem szorít, hiszen a lábak időközben akár meg is dagadhatnak. Aki folyton zoknit húz, jó, ha ezt a ruhaneműt pluszban rászámítja, mert bár meglepőnek tűnhet, de még a legvékonyabb textília is lényeges.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban