Látványos animáció mutatja be a Mercator-vetület által vétett elképesztő hibát, aminek következtében nem az tűnik nagynak a Föld térképén, ami nagy, hanem az, ami a valóságban kicsi.
Kétségtelen, hogy nehéz feladat egy gömb felületét síkban kiteríteni úgy, hogy a megfelelő arányokat kapjuk vissza. Ma ez már gyerekjáték. Korábban nem volt az. A 16. században élt egy Gerardus Mercator nevű térképész, aki megpróbálta. Az általa alkalmazott Mercator-vetületnek azonban látványosak a gondjai, írja az iflscience.com. Arra használható volt, hogy tengeri utazásoknál forgassák, mert a hosszúsági korok a sík lapon megfelelően jelezték a távolságokat.
Csakhogy a lapra ránézve erőteljesen torzították is a valóságot. Az Egyenlítő környékének tájait ugyanis a valóságosnál kisebbre vették, míg a sarkkörök felé haladva durván megnőttek a méretek. Mindezt pedig azért, hogy a hosszúsági köröket tekintve stimmeljenek a fokok és az ott található földrajzi helyek. Itt van erről egy videó:
Ez is érdekelhet:
- Térképen, mennyit vett el Putyin Ukrajnától, és mennyit vett vissza Ukrajna Putyintól – ITT vannak a részletek
- Milyen messze vannak egymástól a csillagok?
Afrika ennek következtében sokkal kisebb, mint a valóságban, míg Grönland hatalmas csakúgy mint Európa, Ázsia és Észak-Amerika. A térképre nézve olybá tűnik, mintha az egész afrikai kontinens elférne Oroszországban vagy Kanadában. Sőt, Oroszország úgy tűnik, mintha negyedét elfoglalná a Föld teljes felületének, miközben ez a valóságban csak mindössze 5 százalék. A valóság ettől nagyon eltér. Lásd ezt a videót:
Animating the Mercator projection to the true size of each country in relation to all the others.
Focusing on a single country helps to see effect best.#dataviz #maps #GIS #projectionmapping #mapping pic.twitter.com/clpCiluS1z
— Neil Kaye (@neilrkaye) October 12, 2018
És hogy miért nem változtatnak a tudósok, térképészek, ha már egyszer tudják, hogy hibás minden térkép? Nos, ez jó kérdés. Alfred Korzybski szerint a térkép nem magát a területet jelöli. Nem a valóság, hanem a valóság egy modellje. És mivel mindenki megszokta, ezért marad minden ugyanígy. Más kérdés, hogy így egyes országok (és népek) nagyobbnak képzelik majd magukat (pl. Oroszország), mint a valóságban, míg mások, például Afrikában sokkal kisebbeknek, ami kihat politikájukra, közösségképükre, stb.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét