Látványos animáció mutatja be a Mercator-vetület által vétett elképesztő hibát, aminek következtében nem az tűnik nagynak a Föld térképén, ami nagy, hanem az, ami a valóságban kicsi.
Kétségtelen, hogy nehéz feladat egy gömb felületét síkban kiteríteni úgy, hogy a megfelelő arányokat kapjuk vissza. Ma ez már gyerekjáték. Korábban nem volt az. A 16. században élt egy Gerardus Mercator nevű térképész, aki megpróbálta. Az általa alkalmazott Mercator-vetületnek azonban látványosak a gondjai, írja az iflscience.com. Arra használható volt, hogy tengeri utazásoknál forgassák, mert a hosszúsági korok a sík lapon megfelelően jelezték a távolságokat.
Csakhogy a lapra ránézve erőteljesen torzították is a valóságot. Az Egyenlítő környékének tájait ugyanis a valóságosnál kisebbre vették, míg a sarkkörök felé haladva durván megnőttek a méretek. Mindezt pedig azért, hogy a hosszúsági köröket tekintve stimmeljenek a fokok és az ott található földrajzi helyek. Itt van erről egy videó:
Ez is érdekelhet:
- Térképen, mennyit vett el Putyin Ukrajnától, és mennyit vett vissza Ukrajna Putyintól – ITT vannak a részletek
- Milyen messze vannak egymástól a csillagok?
Afrika ennek következtében sokkal kisebb, mint a valóságban, míg Grönland hatalmas csakúgy mint Európa, Ázsia és Észak-Amerika. A térképre nézve olybá tűnik, mintha az egész afrikai kontinens elférne Oroszországban vagy Kanadában. Sőt, Oroszország úgy tűnik, mintha negyedét elfoglalná a Föld teljes felületének, miközben ez a valóságban csak mindössze 5 százalék. A valóság ettől nagyon eltér. Lásd ezt a videót:
Animating the Mercator projection to the true size of each country in relation to all the others.
Focusing on a single country helps to see effect best.#dataviz #maps #GIS #projectionmapping #mapping pic.twitter.com/clpCiluS1z
— Neil Kaye (@neilrkaye) October 12, 2018
És hogy miért nem változtatnak a tudósok, térképészek, ha már egyszer tudják, hogy hibás minden térkép? Nos, ez jó kérdés. Alfred Korzybski szerint a térkép nem magát a területet jelöli. Nem a valóság, hanem a valóság egy modellje. És mivel mindenki megszokta, ezért marad minden ugyanígy. Más kérdés, hogy így egyes országok (és népek) nagyobbnak képzelik majd magukat (pl. Oroszország), mint a valóságban, míg mások, például Afrikában sokkal kisebbeknek, ami kihat politikájukra, közösségképükre, stb.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög