Egy titkos amerikai rakéta vörösen izzó lyukat ütött a légkörbe
A Firefly Aerospace, egy, az Amerikai Space Force által szerződtetett külsős cég szeptember 14-én, helyi idő szerint 22 óra 28 perckor indította el egyik Alpha rakétáját a kaliforniai Vandenberg űrbázisról – jelentette a Live Science testvéroldala, a Space.com.
A kilövést nem hozták nyilvánosságra és nem közvetítették élőben, így teljes meglepetést okozott az űrkutató közösség számára.
A rakéta az USA hadseregének Victus Nox (az éjszaka meghódítása) műholdját szállította, amely egy „űrfigyelő” küldetést fog végrehajtani, hogy ezzel segítse a Space Force-t nyomon követni, mi történik az orbitális környezetben.
A „meglepetésrakétára” a környéken élők közül sokan felkapták a fejüket, főleg, hogy hatalmas füstcsóvát hozott létre , amely több mint 1600 kilométerről is látható volt. De a leglátványosabb az a halvány vörös izzás volt, ami a légkörben alakult ki, annak az árulkodó jeleként, hogy a rakéta lyukat hozott létre az ionoszférában – ez a Föld légkörének azon része, ahol a gázok ionizálódnak, és amely nagyjából 60 és 600 kilométeres magasság között húzódik.
Nem ez az első “ionoszférikus lyuk”, amelyet idén észleltek. Júliusban egy SpaceX Falcon 9 rakéta fellövése egy hatalmas, vérvörös foltot hozott létre az égen Arizona felett, amely több száz kilométerről is látható volt.
A rakéták akkor hozzák létre ezeket a légköri jelenségeket, amikor a második leváló szakaszukból származó üzemanyag elég az ionoszféra középső részében, nagyjából 200 és 300 km között a Föld felszíne felett. Ezen a magasságon a rakétából kilövellő „kipufogógázból” származó szén-dioxid és vízgőz hatására az ionizált oxigénatomok rekombinálódnak, vagy visszaalakulnak normál oxigénmolekulákká. Ez a folyamat gerjeszti a molekulákat, amik fény formájában energiát bocsátanak ki. A jelenség hasonlít ahhoz, ahogy az északi fény keletkezik.
A lyukak nem jelentenek veszélyt az emberi szervezetre, főként, hogy néhány órán belül bezáródnak, ahogy a rekombinált gázok újra ionizálódnak.
A Firefly Aerospace 2022 októberében nyerte el a Victus Nox szerződést, amiben érdekes feltételek voltak: kikötötték, hogy majd egyszer valamikor egy akkor még ismeretlen helyszínen kell felbocsátaniuk a műholdat, kevesebb, mint 24 órával azután, hogy erre az amerikai hadsereg utasítást adna. Ennek véghezviteléhez az indítócsapatnak azonnal frissítenie kellett a rakéta röppályájának szoftverét, be kellett csomagolnia az űreszközt, el kellett juttatnia a műholdat az indítóállásra, be kellett helyeznie a rakétába, és át kellett mennie az utolsó ellenőrzéseken – ez óriási munka volt és halálosan pontos szervezést igényelt, még akkor is, ha a rossz idő miatt a tervezettnél egy kicsivel később lőtték fel a járművet.
A küldetés célja az volt, hogy „bemutassa, hogy az Egyesült Államok képes gyorsan pályára állítani egy eszközt, amikor és ahol szükségünk van rá, biztosítva ezzel, hogy nagyon rövid időn belül bővíthessük űrképességeinket” – mondta MacKenzie Birchenough alezredes.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét