Az élet számára nélkülözhetetlen anyagot mutattak ki a Jupiter jeges holdján
A csillagászok komony mennyiségű szén-dioxid (CO2) jeget fedeztek fel az Európán, a Jupiter egyik holdján.
Naprendszerünk legnagyobb bolygójának égi kísérőjét vastag jégkéreg borítja, alatta sós vizű óceán található, melynek sziklás tengerfeneke van.
Az Európát egyébként is az egyik legvalószínűbb helynek tekintik, ahol élet keletkezhetett, annak ellenére, hogy a tudósok még abban sem voltak biztosak, hogy óceánja tartalmazza-e az élethez szükséges vegyi anyagokat – például a CO2-t.
Mostanáig.
A James Webb Space Telescope (JWST) megfigyelései ugyanis szén-dioxid jelenlétét mutatták ki az Európa felszínén, ami a jég alatti óceánból származik, nem pedig meteoritok szállították oda. Ez a felfedezés fontos az Európa lehetséges lakhatóságára nézve.
„A Földön az élet szereti a kémiai sokféleséget – minél nagyobb a változatosság, annál jobb” – mondta Geronimo Villanueva, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának munkatársa, a leleteket leíró két független tanulmány egyikének vezető szerzője, amiket az IFLS szemlézett.
“Szénalapú élet vagyunk. Az Európa-óceán kémiájának megértése segít meghatározni, hogy az ellenséges-e az általunk ismert élettel, vagy jó hely lehet az ismert élőlények számára.”
“Most úgy gondoljuk, hogy megfigyelési bizonyítékaink vannak arra vonatkozóan, hogy az Európa felszínén látható szén az óceánból származik. Ez nem triviális dolog. A szén biológiailag nélkülözhetetlen elem” – tette hozzá Samantha Trumbo, a Cornell Egyetem munkatársa, a második tanulmány vezető szerzője.
A szén-dioxid nem stabil Európa felszínén. Ez azt jelenti, hogy geológiai időskálán a közelmúltban kellett keletkeznie. Legnagyobb mennyiségben a Tara Regioban találták, amelynek az a különlegessége, hogy egy olyan terület, amely nemrégiben jött létre – korábbi megfigyelések megerősítették, hogy a jég átszakadt, és az addigi alsó rétegek kibukkantak a felszínre.
“A Hubble Űrteleszkóp korábbi megfigyelései bizonyítékot mutatnak az óceánból származó só jelenlétére Tara Regioban” – magyarázta Trumbo. “Most azt látjuk, hogy a szén-dioxid is erősen koncentrálódik arrafelé. Úgy gondoljuk, hogy ez azt jelenti, hogy a szén valószínűleg a belső óceánból származik.”
“A tudósok azon vitatkoznak, hogy az Európa-óceán és a felszín között mekkora az átjárhatóság. Úgy gondolom, hogy ez a kérdést alaposan megvizsgálták a kutatás során” – mondta Villanueva. “Ez arra utal, hogy néhány alapvető dolgot megtudhatunk az óceán összetételéről még azelőtt, hogy átfúrnánk a jeget.”
A megfigyelések nem számoltak be olyan jelenségről, mint ami az Enceladuson, a Szaturnusz hasonlóan jeges holdján zajlik, azaz nem azonosítottak gejzíreket. Ám ez nem jelenti azt, hogy az Európán nem lenne ilyesmi, csak annyit, hogy a JWST teleszkópideje alatt nem láttak ilyet.
Az olyan jövőbeli küldetések, mint az Európai Űrügynökség JUICE-a és a NASA Europa Clippere további betekintést nyújtanak majd ebbe az érdekes világba. Ezek az új megfigyelések pedig befolyásolják és meghatározzák, hogy ezek a küldetések mire koncentráljanak.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon