Nem meglepő módon a késő kőkorszaki építmény oltára szintén egy kő, de egyáltalán nem onnan érkezett, ahonnan korábban a tudósok gondolták.
A Stonehenge köveinek legújabb vizsgálata nagyon más eredményre jutott a belső körben található úgynevezett idegen kövek (“bluestone”) eredete kapcsán, mint a korábbiak. Eddig azt gondolták, hogy ezek a hatalmas megalitok mind Nyugat-Walesből érkeztek, ami már önmagában lenyűgöző, hisz az oda több száz kilométer. Ám e kutatás szerint ez nem igaz a legfontosabb és talán legmisztikusabb elem, az oltárkő tekintetében.
Az iflscience.com összefoglalója szerint a szakértők úgy gondolják, a Stonehenge-et nagyjából 5000 évvel ezelőtt, kőkorszaki emberek kezdték el építeni és nagyjából Kr.e. 1600-ig bővítették. Az első lépés pedig 56, máshonnan hozott hatalmas idegen kőszikla felállítása volt 5 ezer éve. Ezek pedig a Preseli-hegységből érkeztek, mely nagyjából 225 kilométerrel arrébb van, a mai Walesben. Hogy miképp sikerült eljuttatni az akkori technikával e hatalmas sziklákat, senki sem tudja, de mindez bizonyítja fajunk és elődeink kreativitását és együttműködési készségét, amivel dominálni volt képes a világot igen rövid idő alatt.
Ez is érdekelhet:
- A tudósok rájöttek végre Stonehenge titkára? – Olvass tovább ITT
- Arkaim, az ‘orosz Stonehenge’ története
Sokkal távolabbról érkezett a Stonehenge misztikus oltárköve
A tudósok szerint egyébként sehol a világon nem építettek semmit az emberek eddig, amihez ennyire távolról kellett vinni a fő építőelemeket. A munkát egyébként a környékről származó kövekkel fejezték be, ám azt senki sem tudja, hogy évezredekkel korábban miért kellett ennyire távolról ilyen sok követ a síkságra cipelni. Azt pedig főleg, hogy miért, kik és hogyan hajtották végre e feladatot.
Az oltárkő története azonban más. Ezt pedig Raman-spektroszkópiás és röntgenvizsgálatokból tudjuk. Az eredmények pedig azt mutatják, hogy ásványi összetétele nem hasonlít a többi idegen kőre, tehát nem az Angliai-Walesi medencéből származik és semmi köze a Preseli-hegységhez.
Az oltárkő sokkal több bárium-szulfátot (baritot, régiesen súlypátot) tartalmaz, ilyet pedig a Brit-szigetek vonatkozásában csak Cumbriából (Észak-Anglia), vagy az Orkney- és a Shetland-szigetekről (még Skóciától és északabbra) hozhattak.
Sokkal később érkezett az oltárkő
Mindhárom helyszínen vannak neolitikumból származó emlékek, tehát joggal feltételezhető, hogy az ott élő népesség termelte ki a köveket, melyek kereskedelmi kapcsolatok révén jutottak el délre, hogy rituális célból használják őket. Ez pedig azt bizonyítja, hogy Skócia és Dél-Anglia emberi közösségei között már 2500 évvel Krisztus születése előtt léteztek fejlett kereskedelmi kapcsolatok, amikor elkezdődött a Stonehenge építésének második szakasza.
A tudósok szerint tehát az oltárkő évezredekkel azután érkezett, hogy az első 56 szikla a helyére került. Persze a vizsgálatokat ezzel kapcsolatban tovább fogják folytatni.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja