Elképesztő térképen, hogyan hajózhatunk Indiából Amerikába egy egyenes útvonalon
A közösségi médiában keringeni kezdett egy térkép, amely azt mutatja, hogy Indiából az Egyesült Államokba el lehet hajózni egy teljesen egyenes vonalban.
A hajósok elméletileg Indiából indulva 13 000 kilométerrel arrébb megérkezhetnek a távol-keleti Alaszkába anélkül, hogy egyszer is megérintenék a kormányt vagy szárazföldet érnének, szúrta ki a Daily Mail.
A világot átívelő utazás során 13 kilométerre megközelítenék Madagaszkár partjait, és a jeges György király-sziget mellett elhaladva az Antarktiszon is áthaladnának, mielőtt átkelnének a Csendes-óceánon.
Bár az óceáni áramlatok és az antarktiszi jégtáblák gyakorlatilag lehetetlenné tehetik ezt az útvonalat, a Twitter az X felhasználó Epic Maps bejegyzéshez fűzött kommentelők közül sokan elámultak a felfedezésen.
Without touching a single piece of land, it’s possible to sail from India to the USA in a completely straight line pic.twitter.com/q178wi3tol
— Epic Maps 🗺️ (@Locati0ns) September 27, 2023
Mások pedig úgy tűntek, hogy saját kalandra készülnek, rámutatva, hogy az útvonal “elég közel van az Antarktiszhoz”, és hogy “mindig is szerettek volna ott körülnézni”.
Hogy is lehet az ez egyenes vonal?!
Azonban ha azt gondoljuk, hogy csalóka lehet az az “egyenes” vonal, akkor nem vagyunk egyedül.
Az X kommentelői szkeptikusak voltak azzal kapcsolatban, ami látszólag egy görbe vonalat mutat.
because Earth is a globe and this is a 2d projection, this is what the path actually looks like pic.twitter.com/1MnxhXAfMG
— c 🌖 (@sekira22) September 27, 2023
Rengetegen megkérdőjelezték, hogy a térkép készítője valóban tudja-e, miről beszél, és azt kérdezték, tudja-e egyáltalán, milyen egy egyenes vonal.
Bár egy kétdimenziós térképen nem tűnik egyenesnek, ha egy földgömbre rajzolják, akkor már meggyőzőbb lesz.
Nyilvánvaló, hogy nem lehet olyan vonal egy gömbön, amely minden dimenzióban tökéletesen egyenes. Ez olyan lenne, mintha egy vonalzót próbálnánk körbetekerni a földgömb felszínén.
Ha azt mondjuk, hogy egy vonal egyenes a gömb felszínén, akkor azt kell mondanunk, hogy nem fordul jobbra vagy balra, hanem egy irányban folyamatos vonalat alkot.
A vonalzó helyett ez olyan lenne, mintha egy gumiszalagot vagy egy darab zsinórt tekernénk a földgömb köré. Ha ezt a szalagot a megfelelő helyre tennénk, akkor összekötné Alaszkát és Indiát anélkül, hogy más földdarabokat érintene.
Az elmebajt okozó rejtély titka abban rejlik, ahogyan a térképeket készítjük és olvassuk.
Lényegében minden 2D-s térkép torzít
Bármikor, amikor egy 3D-s tárgyat 2D-ben akarunk ábrázolni, a tárgy felszínét kell “kivetítenünk” a sík felületre. Erről beszámoltunk korábban is, érdemes vetni rá egy pillantást a félreértések elkerülése végett.
A legtöbb térképünkhöz egyfajta matematikai transzformációt, a Mercator-vetületet használjuk, hogy a gömb alakú Földet egy sík felületen ábrázoljuk, ami sokkal praktikusabb a navigációhoz, mint egy földgömb.
A Mercator-vetületet Gerardus Mercator flamand földrajztudós találta fel 1569-ben, és a tengeri navigációban való hasznossága miatt vált népszerűvé.
Ez biztosítja, hogy a tengerészek a szélességi és hosszúsági vonalak segítségével egyenes irányt tudjanak kijelölni, és megtartja a szárazföldek alakját, még akkor is, ha az országok mérete jelentősen eltorzul.
Mivel a sík térképek ezt a vetületet használják, az ilyen egyenes vonalak, mint ez az útvonal, amit “nagy körnek” neveznek, görbének tűnnek.
Ez az oka annak is, hogy a nemzetközi járatok ahelyett, hogy “egyenes” vonalban repülnének a célállomásig, hosszú kerülő utakat tesznek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van