Nem, nem azért, mert túlméretezett dinoszauruszok másznak elő belőle, mint ahogyan az a hasonló című filmben történik, hanem azért, mert rengeteg földrengés és aktív vulkán található ebben a hatalmas régióban Földünkön. Ráadásul ahhoz képest, hogy veszélyes, elképesztően sok ember lakja a tűzgyűrű menti országokat.
Földünk egyik legveszélyesebb helye egyben az egyik legnépesebb
Az iflscience.com cikke szerint ha valaki jól figyel majd az észak-amerikai kontinensen e hét szombatján, akkor a Hold körül is láthat majd egy tűzgyűrűt, ám annak semmilyen hatása nem lesz ránk, emberekre. Nagyon nem így van ez viszont a földi tűzgyűrűvel, ami túlzás nélkül százmilliók életét befolyásolja.
E gyűrű tulajdonképpen a csendes-óceáni kőzetlemez és az azt körül ölelő szárazföldi kőzetlemezek találkozása. A kontinentális lemezek rányomódnak az óceánira vagy nekisúrlódnak és ellentétes irányokba távolodnak el tőle.
Ez természetesen nem tökéletes kör, hanem nagyjából egy futó kutya lábaira emlékeztető alakzat Földünk hatalmas területére kiterjedve. Ausztrália északkeleti részéről indul majd Indonézián és Japánon, valamint Kamcsatkán át érkezik Alaszkába, hogy végigfusson az amerikai kontinens teljes nyugati részén egészen az Andok legdélebbi vonulataiig. Egyetlen helyen nincs ilyen típusú kőzetlemez-találkozás: délen, az Antarktisz irányába, bár egyes kutatók itt is sejtik a folytatás az antarktiszi lemez miatt.
Ez is érdekelhet:
- Élő videón, ahogy újra kitör a Kilauea vulkán – Olvass tovább ITT
- Európa legveszélyesebb szupervulkánja egyre közelebb kerül a kitöréshez
A legerősebb földrengések és vulkánkitörések helyszíne
A kőzetlemezek ilyetén ütközése miatt ez a vidék Földünk legvulkanikusabb területe, az aktív tűzhányók kétharmasa Ausztráliától Dél-Amerikáig ebben a tűzgyűrűben található. Nem véletlen, hogy több film rendezőjét is inspirálta, például a hasonló című Tűzgyűrűét.
Az elmúlt 10 ezer évben 13 7-es erősségű vulkánkitörés volt bolygónkon, ebből 11 e tűzgyűrű területén. Ha tehát a mi életünkben történik hasonló, akkor jó eséllyel itt. A nagyságrendeket érzékeltetendő, az egyik 7-es erősségű vulkánkitörés olyan erejű volt, hogy 536-ban vulkáni telet okozott, ami világméretű lehűlést okozott. De hasonló történt az indonéziai Tambora kitörésekor is 1815-ben, aminek következtében abban az évben elmaradt a nyár. A Krakatau 1883-as kitörése pedig 36 ezer ember halálát okozta mindössze néhány óra leforgása alatt és hatalmas cunamikat indított útjára. Ma pedig sokkal többen lakják ezt a vidéket, mint annak idején, hisz Indonézia már a világ negyedik legnépesebb állama majdnem 280 milliós lakossággal.
És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy 9-es erősségű földrengés kizárólag ebben a régióban volt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét