Mit csinál a pszichológus?
Hajlamosak vagyunk a pszichológus szakmát a pszichoterapeutáéval azonosítani, és feltételezni, hogy a pszichológusok általában kétszemélyes helyzetben beszélgetnek a klienseikkel személyes elakadásaikkal kapcsolatban. A szakterület azonban elég sokrétű, így igen változatos munkahelyeken is találkozhatunk – a szakmájában dolgozó – pszichológussal. A pszichológusok munkájáról szóló cikksorozatunk mai részében ezekre a kevésbé ismert területekre hoztunk néhány példát.
Börtönpszichológus
Egyrészt a fogvatartottak mentális állapotának felmérésével, szakvélemények írásával foglalkozik, másrészt
a szabadulás utáni visszailleszkedéssel
kapcsolatos egyéni és csoportos foglalkozások vezetésével, illetve egyéni nehézségekkel (pl. társas és fizikai elszigeteltség, nélkülözés, életvezetési nehézségek, családi problémák, kiszolgáltatottság érzése, szenvedélybetegségek, társadalomba visszailleszkedés, prevenció). Ezenkívül az állomány alkalmassági vizsgálatát, pszichés támogatását (pl. konzultációk, továbbképzések) is ellátja az általános munkavégzés, valamint az esetleges krízishelyzetek átélése során.
Forrás:
A börtönpszichológus feladatai
A börtönpszichológia elhatárolásaa kriminálpszichológiától
Szervezetfejlesztő pszichológus
Akár egy vállalat belső munkatársaként, akár független szakemberként a szervezetfejlesztő pszichológusok tevékenységének a fókuszában
az optimálisabb munkahelyi környezet, a teljesítmény, a csoportműködés, a változási folyamatok támogatása, valamint a vezetők és a munkavállók kiválasztása, fejlesztése
áll. Ezeken a területeken végeznek helyzetfelmérést (pl. szervezeti diagnózis vagy egyéni kérdőívek) és tartanak egyéni (pl. visszajelzés, fejlesztési terv, coaching alkalmak) és csoportos (pl. tréningek, képzések, workshopok, csapatépítések) foglalkozásokat, összhangban a szervezet céljaival és elképzeléseivel. Tevékenységükkel a szervezetek egészséges, sikeres, olajozott működéséhez járulnak hozzá, a fenntarthatóság és fejlődés jegyében.
Források:
Szervezetfejlesztők Magyarországi Társasága honlapja
Corporate Values Kft. szakmai blogja
Iskolapszichológus
Hozzájuk lehet fordulni például pályaválasztással, iskolai bántalmazással, beilleszkedéssel, tanulási nehézségekkel, magas elvárásokkal, családi problémákkal (pl. válás, új iskolába való beilleszkedés), a személyiségfejlődés különböző állomásain jelentkező nehézségekkel kapcsolatban.
A diákok mellett a tantestület mentális támogatása is a feladata
az iskolapszichológusnak. A tanárokat érő stresszhatásokkal, kiégéssel, motiválási vagy fegyelmezési kérdésekkel kapcsolatban is tarthat foglalkozásokat. Ezek a gyerekekkel, tantestülettel végzett konzultációk nem minősülnek terápiának. Részben tanórák vagy projektnapok keretében, másrészt egyéni vagy csoportos beszélgetések, programok, játékos tréningek formájában zajlanak. A szakember nem csupán a meglévő problémák kezelésével foglalkozik, hanem pszichoedukációs, tájékoztató alkalmakat is tart a felkészülés, a megelőzés jegyében.
Források:
Mire (nem) jó a pszichológus az iskolában?
Mit csinál iskolánkban az iskolapszichológus?
Pszichológiai ismeretterjesztés, sajtó, közösségi média
A pszichológusok a társadalom
pszichológiai kultúrájának, lélektani ügyekben való tájékozottságának, a hétköznapi helyzetekben is hasznos életvezetési eszköztárának fejlesztésével
is foglalkoznak ismeretterjesztő tevékenységeik (pl. magazincikkek, rádió- és tévémegjelenések, rendezvények, Facebook, Instagram, Tik-Tok mint lehetséges pszichoedukációs platformok, könyvírás, előadások, tréningek, lakossági foglalkozások stb.) által. Céljuk, hogy az érdeklődő nagyközönség bepillantást nyerjen a pszichológusok tevékenységébe, a pszichológia tudományának világába. Hidat képeznek a tudományos szakzsargon és a hétköznapok praktikus kérdései között, közérthető és érdekes formában.
Példa ismeretterjesztő rendezvényre: Budapesti Pszichológiai Napok
Példa ismeretterjesztő közösségi profilra: Pszichodiák Alapítvány
Sportpszichológus
Elsősorban a sportteljesítménnyel összefüggő nehézségekkel, elakadásokkal foglalkozik, ezek azonban változatos formákban jelentkezhetnek. Ide tartozhat például
a teljesítménnyel kapcsolatos szorongás, a koncentrációs nehézségek, a teljesítmény romlása, a motivációvesztés, a kiégés.
Ezek összefügghetnek azonban általánosabb, az élet több területén jelentkező problémákkal is, amely a sportteljesítményben is megmutatkozik. Diagnosztikus tevékenységet és fejlesztést egyaránt végezhetnek a sportpszichológusok, azonban terápiát nem. A mélyebb problémákat érintő kérdésekben átirányítják a sportolót klinikus szakemberhez, terapeutához.
Források:
Mit csinál a sportpszichológus?
Rendőrségi profilozó
A kriminológia területén dolgozó pszichológusok a bűnelkövetők személyiségével, motivációs hátterével foglalkoznak. Bár a profilozás a hetvenes évek FBI gyakorlatából indult útjára, olyan, hogy „profilozó” szakma Magyarországon nem létezik,
ez a tevékenység jellemzően egy több szakterületet is összefogó teammunka eredménye,
amelybe a kriminálpszichológiát végzett szakembereket is bevonnak, kiegészítendő a nyomozati munkát. A profilalkotás része a bűncselekménnyel kapcsolatos információk felderítése, áttekintése, az összegyűjtött információk feldolgozása és értékelése, az elkövetők lélektani portréjának és viselkedési mintázatainak megrajzolása, a bűntények felderítése céljából. Munkájukba népszerű filmek, sorozatok által is kaphatunk némi betekintést (pl. Gyilkos elmék, A bárányok hallgatnak).
Források:
Kriminológia a filmekben és a valóságban
Elmevadászok: a bűnügyi profilkészítés és annak hasznossága Magyarországon
Kapcsolódó cikk:
Kép forrása:
Gerhard G. képe a Pixabay -en.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?