Nyilván kicsi annak a valószínűsége, hogy valamelyik szomszédunkkal háborúba keveredünk, ám annak sem adtak sok esélyt a szakértők tavaly februárban, hogy Oroszország második világháborús állapotokat idéző, nyílt offenzívát indít többszázezer katonával Ukrajna ellen, aminek eredményeképp már több mint másfél éve dühöng egy háború egy velünk szomszédos ország területén, aminek még nem látjuk a végét.
Nyilván nehezen elképzelhető még így is, hogy csapataink harcba menjenek az osztrák, a szlovák vagy a román haderővel szemben. Még akkor is, ha sok szomszédunk mindent megtesz az ott lakó magyar közösség elüldözése, beolvasztása érdekében, ld talán a legutóbb szélsőséges román nacionalista tüntetést az úzvölgyi temető katonasírjai között. Itt többek között arról értekeztek néhány cujka után keleti szomszédaink buszoztatott keménylegényei, hogy a magyaroknak egyenesen Mongóliáig kellene menniük, ahonnan érkeztek. Szerencsére csak néhány százan voltak, ám néha a kormányok is tesznek csípős megjegyzéseket egymásra, pláne, ha autonómiáról meg egyebekről van szó.
Arról nem is beszélve, hogy azért sok hazánkfia gondolkodik el néha azon, hogy a kormány hadseregfejlesztésről szóló tirádái közepette ténylegesen mire is volna képes honvédségünk éles helyzetben, van-e olyan szomszédunk, akivel szemben eséllyel mérkőznénk. A számok azt mutatják, hogy van.
A rendszerváltás mindenhol a hadseregek leépítését eredményezte, az ellentétes folyamatok néhány éve indultak el és az orosz-ukrán háború gyorsította fel őket. Magyarország is számos alkalommal jelentett be fegyvervásárlásokat (páncélosok Németországból, harci drónok Törökországból, kiképzőrepülők a csehországi Aero Vodochody-től, ami magyar tulajdonban van) és elszántan dolgozik azon, hogy fegyvergyártási kapacitásokat telepítsen hazánkba (Zalaegerszegen német harckocsigyár, várpalotai lőszergyár, stb.).
Háborúban azért annyira nem teljesítenénk jól
De hogy is állunk jelenleg az összehasonlításban? Nos, a magyar haderő az 54. legerősebb a világon a Global Fire Power adatai alapján. Két szomszédos országot nem előzünk meg: a háborúban álló Ukrajna és a papíron húszmilliós Románia van előttünk. Előbbi a 15. helyen (nyilván a nyugati támogatás miatt is), utóbbi pedig 47.
Élőerőben a románok, a szerbek és az ukránok előznek, bár az osztrákok ugyanúgy 23 ezer aktív katonával rendelkeznek, mint mi, miközben az összes rendelkezésre álló osztrák katona száma (tartalékosok és további fegyveresek, mint például rendőrök) eléri a 183 ezret. Tankok és katonai járművek terén viszont már a szerbek is előznek, igaz, itt az osztrákok le vannak maradva. Önjáró tüzérségi ágyúk kapcsán viszont utolsó helyen kullogunk a térségben, mindössze 10 db ilyennel rendelkezünk, miközben sorozatvető tüzérségi ágyúnk egy sincs, igaz, az osztrákoknak sem. Tankok tekintetében viszonylag jól állunk: az ukránok, a románok és a szerbek előznek meg.
Harci repülők kapcsán viszont nagyon nem, mindössze 57-tel rendelkezünk, ezt a számot pedig bizony csak Szlovákia múlja alul. Különösen helikopterek terén állunk csehül, a szlovákok kivételével minden szomszédunk megelőz.
Biztonsággal tehát csak a szlovákokkal vehetnénk fel a küzdelmet, talán a horvátokkal szemben is eredményesek lehetnénk, az osztrákokkal már meggyűlne a bajunk, mint ahogy a szerbekkel is, a románok és az ukránok ellen pedig nem sok esélyünk volna. Szerencsére, a szerbek és az ukránok kivételével mindenki NATO-tag, utóbbi nagyon szeretne az lenni, így valószínűtlen, hogy háború törne ki közöttünk. A honvédség fejlesztése azonban egyetlen történelmi korban sem ártott.
Cikkünk alapjául ez a videó szolgált:
Ez is érdekelhet:
-
Fotók: a honvédség is részt vett a nagy nemzetközi figyelmet kiváltó NATO hadgyakorlaton
-
Honnan ered az Izrael és Hamász közötti véres konfliktus? – Olvasd el ITT
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?