Végre bebizonyították a tudósok a legmodernebb vizsgálatok segítésével, hogy az évezredekkel ezelőtt uralkodott Tutankhamon fáraó egy nem Földünkről való tőrrel uralkodott és ezzel is temették el utána.
A Heritage Daily történelmi témájú anyagokat közérthető formában közlő hírportál szerint 1922-ben találták meg Tutankhamon sírját egyiptomi régészek. Tutankhamon volt uralkodócsaládja utolsó tagja, vele ért véget az egyiptomi 18. dinasztia. ITT olvashatsz legendákat és mítoszokat az uralkodásáról. És ILYEN volt egy napja. Csak összehasonlításképp: a gízai piramisokat a 4. dinasztiához tartozó fáraók építtették nagyjából 4.500-4.600 évvel ezelőtt.
Tutankhamon jóval később uralkodott, síremlékét a Királyok Völgyében, a 62. sírhelyen fedezték fel és érdekessége, hogy ez az egyetlen, teljes épségben megmaradt emlék, amit Howard Carter vezetésével, teljesen intakt formában fedeztek fel. A kutatók előtt utoljára i.e. 1324-ben járt ott lent emberfia.
Az előkerülő leletegyüttes ennek megfelelően hihetetlenül gazdag és változatos volt. 5398 különböző tárgy került elő, köztük a híres arany halotti maszk, ami azóta is számos történelemtankönyv fedlapján csodálható meg. Emellett kerültek itt elő aranykoporsók, trónusok, dobok, íjak, bútorok, étel, bor, szandálok, de még friss vászonalsóneműk is. Emellett pedig két díszes tőr is, amelyek közül az egyiket a “száj kinyitásának ceremóniájára” használták. Ezzel nyitották fel a halott száját, hogy a túlvilágos képes legyen beszélni, lélegezni, enni és inni.
Földönkívüli tőr az évezredek óta zárt sírban
Az egyik vasból készült gyönyörű aranymarkolattal, egy ókori fémműves ragyogó munkájaként. A Howard Carter Levéltár szerint homogén fémből állították elő, markolata aranyból készült, melyet gazdagon díszítettek, kardgombja pedig kőkristályból készült. A kardhüvely egyik oldala lilom motívumokat tartalmaz, míg a másik oldalt tollminták díszítik, melyek egy sakálfejben végződnek.
Mai fejjel azt gondolnánk, hogy ami értékes volt ebben a tőrben, az a markolat aranya és kristálya, ám a korban bizony a vas volt az értékesebb része e dísztárgynak is beillő fegyvernek. Az ókori Egyiptomban ékszereket készítettek például vasből, ami sokkal értékesebb volt az aranynál azon egyszerű okból kifolyólag, hogy sokkal kevesebb volt belőle.
Történészek szerint nem is Egyiptomban készült e vastőr, hanem uralkodói ajándékként kerülhetett oda külföldről. Erre abból következtetnek, hogy más pengék sokkal kevésbé vannak megmunkálva azt mutatva, hogy esetleg a korabeli egyiptomi technikai színvonal nem állt azon a szinten, hogy ilyen műtárgyat előállíthasson.
Hasonló ajándékokra van is történeti forrás. Az ún. Amarna levelek a Kr.e. 14. századból beszélnek uralkodóknak küldött, vasból készült ajándékokról. Az egyik ilyen diplomáciai levél vaspengéket is említ Tutankhamon nagyapjának uralkodási idejéből.
Kutatók már a ’60-as évektől állították, hogy a vas-nikkel összetétele a vastőr pengéjének nagyon hasonló a vasmeteorok összetételének, tehát a penge nem evilági, hanem földönkívüli lehet. Persze ezt akkor nem tudták bizonyítani, hisz nem álltak rendelkezésre olyan roncsolásmentes analitikai technikák, amivel ez sikerülhetett volna.
Fél évezreddel később köszöntött csak be a vaskor
Egészen 2016-ig kellett várni arra, hogy roncsolásmentes technika segítségével kiderüljön a penge összetétele: 10,8% nikkel, 0,58% kobalt, a többi pedig vas. Ez az összetétel és homogenitás pedig feltűnően hasonlít a vasmeteoritok egy speciális fajtájára, az oktahedritre.
Erre pedig 2022 februárjában szoltáltattak végső bizonyítékot a kutatók. Kétdimenziós, roncsolásments kémiai vizsgálatot végeztek, ami arra jutott, hogy ilyen oktahedritből készült a tőr pengéje, tehát Tutankhamon egy földönkívüli tőrrel (is) uralkodott, amit utána el is temettek vele, sőt valószínűleg halála után ezzel nyitották fel a száját. Egyébként ezt már a korabeli egyiptomiak is tudták: számos feliraton szerepelt a sírban, hogy a fém “az égből” érkezett.
A korban egyébként – vasbányák nem lévén – a vasmeteoritok szolgáltak olyan forrásként, amiből vaspengéket elő lehetett állítani. A kutatók egyébként azt a meteoritot is megtalálták, amiből nagy valószínűséggel készült a fáraó tőre. Ez az ún. Kharga vasmeteorit Alexandriától nyugatra, egy kikőtőben fekszik.
Egyiptomban csak a Kr.e. 8. században köszöntött be a vaskor.
Elutaznál Egyiptomba? Most sokkal könnyebbé vált, már Wizz Air-rel is elérhetők a népszerű desztinációk – olvass tovább erről ITT
EBBEN a cikkünkben pedig az évezredek óta működő luxori templomról írtunk.
ITT pedig egy cikk van egy svájci bronzkori nyílhegyről, ami szintén földönkívüli anyagból készült.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban