Két év múlva eltűnnek a szemünk elől a Szaturnusz híres gyűrűi
A Nap körül keringő gázóriás dőlésszöge miatt a Szaturnusz ikonikus gyűrűi hamarosan tökéletesen egy síkba kerülnek a látómezőnkkel, így nem fogjuk látni őket.
Ez első hallásra különösnek tűnhet, elvégre a gyűrűk hatalmasak. Csak önmagában a Szaturnusz legfényesebb, legláthatóbb gyűrűi mintegy 70-140.000 kilométer szélesek. Összességében 30 Földnek megfelelő területet fednek le.
Viszont, ahogy azt az IFLS is írja, rendkívül vékonyak, arányaiban egy papírlaphoz lehetne hasonlítani, hiszen a vastagsága a legtöbb helyen kevesebb, mint 100 méter. És több mint 1,2 milliárd kilométerről nézve ez valóban majdhogynem semmi.
Bár a Jupiternek is van egy nagyon halovány gyűrűje, a Szaturnuszt szokás az egyetlen olyan bolygóként emlegetni a Naprendszerben, ami ilyen tulajdonsággal rendelkezik. A gyűrűk valószínűleg egy széthullott, vagy nem összeállt hold maradványai. Főként kisebb sziklákból és jégből áll, ezért is láthatjuk olyan élesen, mert remekül visszaveri a Nap fényét.
Augusztusban, amikor a Szaturnusz oppozícióban volt, a dőlésszög körülbelül 9 fok volt, ami 2025. március 23-ig nullára süllyed. A folyamat 13,7-15,7 éves időközönként megismétlődik, a két bolygó egymáshoz viszonyított helyzete szerint. A konfigurációtól függően egy vagy három keresztezés történhet gyors egymásutánban.
Például az 1990-es években háromszor történt ilyen, 1995. május 22-én és augusztus 10-én, majd 1996. február 11-én került sor. De az utolsó egyszeri volt, 2009. szeptember 4- én. A 2025-öt követő következő esemény ismét hármas lesz: 2038. október 15-én, majd 2039. április 1-jén és július 9-én.
A maximális dőlésszög 2032-ben lesz, amikor a bolygó 27 fokos szögben lesz hozzánk képest, ekkor lehet majd csak igazán jól megfigyelni a Szaturnusz kétségkívül impozáns égi kísérőjét.
Az az időszak, amikor nem, vagy csak minimálisan látszódik a gyűrűrendszer a Földről, egy jó lehetőség arra, hogy megpróbáljuk elkapni a Szaturnusz holdjait. A (z ilyenkor legalábbis) zavaró gyűrűk nélkül, amik kitakarnák az óriásbolygóhoz képest aprócska holdakat, sokkal komplexebb képet kaphatunk a mozgásukról és az egymásra gyakorolt hatásukról. Most meglehetősen pontosan fel tudjuk térképezni a rendszert, lesz rá másfél évtizedünk.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe