A háború lassan második évéhez ér, de a lendületes támadások már régen megszűntek. Látszólag egyik oldal sem bír nagyobb előrelépéseket tenni azért, hogy a háború előbb véget érhessen. Zelenszkij azonban tagadja, hogy a háború holtpontra jutott volna. Állítása szerint, az izraeli helyzet eltereli a figyelmet a háborúról.
Zelenszkij szerint az Izrael-Hamász háború eltereli a figyelmet az orosz-ukrán háborúról, ami hozzájárul Oroszország győzelméhez. Ennek ellenére tagadta az ukrán elnök, hogy a háború holtpontra jutott volna. Ezzel a nyugati partnerek béketárgyalási követelései ellen kívánt visszavágni. Állításai ellenére viszont a frontvonalak nagyjából egy éve mozdulatlanul állnak. Az ukrán oldalon is voltak, akik elismerték, hogy a helyzetet megtörni szinte lehetetlen.
“Az idő telik, az emberek fáradnak, de ez még nem egy holtpont” — mondta Zelenszkij. Az ukrán elnök ráadásul elvetette a béketárgyalások lehetőségét, és próbál ellenállni a nyugati partnerek nyomásának. Azt viszont kategorikusan kiemelte, hogy egyik partner sem követeli a béketárgyalásokat közvetlenül, viszont érezhető, ahogyan a közvélemény változik a háború megítélését illetően. Ugyan a háború előtt és közvetlenül a kitörése után még voltak béketárgyalási követelések, látva az orosz agresszivitást, mára már egyik partner sem követeli a béketárgyalásokat. Zelenszkij kijelentette, hogy tárgyalásokra nem fog sor kerülni, és az oroszok nem fognak semmit sem kapni — írja az Al Jazeera.
Háborús kimerültség
A háborús kimerültség nem csak a katonákon érződik, hanem a támogatókon is. A globalizált világban minden összefüggésben áll mindennel. A háború következményei nem csak a háborúzó felekre, de mindenkire kihatással vannak. A háborús fáradtság éppen ezért mindenkire kihatással van, és ezáltal a béketárgyalások vágya egyre erősebb azok között, akiknek érzelmi kötődésük nincs a konfliktushoz, viszont annak gazdasági hatásait érzik.
Zelenkszij különösen nem érti, hogy honnan erednek a vádak, miszerint a nyugati partnerek erőltetnék a béketárgyalásokat. Hivatalos fórumokon ilyen dolgokat nem lehet hallani, de a média mégis folyamatosan ezt állítja. Amit fontos elválasztani, az a hivatalos álláspont a háborút illetően, illetve a változó közvélemény. A partnerországok lakosainak körében valóban érezhető a növekvő békepártiság, de ezt a hivatalos álláspont nem tükrözi. Zelenszkij azt is kiemelte, hogy ő az ukránok érdekeit fogja képviselni, és nem adja meg magát külső nyomásnak.
Az ukránok hiába lendültek ellentámadásba, próbálkozásaik csak csekély sikereket eredményeztek. A megerősített frontvonalak az első világháborúhoz hasonló körülményeket teremtettek, amely ellehetetleníti a gyors haladás bármilyen lehetőségét. Az ukrán elnök kiemelte, hogy az izraeli helyzet elterelte a figyelmet a háborúról, ami kifejezetten az oroszoknak kedvez. Ilyen turbulens időkben egyértelmű, hogy a közönség figyelme megosztott lesz.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje