Rózsaszínűre változott egy tó, ledöbbentek a környékbeliek
Egy hawaii tó riasztóan élénk rózsaszínűre változott, ami riadalmat keltett a helyi lakosokban.
A CNN tudósítása szerint a Kealia Pond National Wildlife Refuge part menti sós mocsár legalább két hete élénk rózsaszínű, ami nyilvánvalóan a szélsőséges szárazság következménye, amely miatt a vízszint lecsökkent, és ennek következtében a víz sótartalma kétszer olyan magas lett, mint az óceáné, olvasható a Futurism beszámolójában.
“Kaptam egy jelentést valakitől, aki a parton sétált, és felhívott, hogy valami furcsa dolog történik itt”, mesélte Bret Wolfe, a menedékhely vezetője.
Az Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálatának közleménye szerint a magas sótartalom valószínűleg lehetővé tette egy halobaktérium nevű egysejtű organizmus típus virágzását, amely a rózsaszín színt produkálja.
Officials in Hawaii are trying to understand what is causing a coastal pond on Maui to turn pink. There are some indications that drought may be to blame. U.S. Fish and Wildlife staff at the Kealia Pond National Wildlife Refuge have been monitoring the water since Oct. 30. pic.twitter.com/3kHOT8xtew
— The Associated Press (@AP) November 10, 2023
Bár úgy tűnhet, mintha egy fantáziavilág elevenedne meg, a színváltozás miatt a környezetkutatók aggódnak a helyi ökoszisztémáért.
“Gyakorlatilag ezzel azt jelzi a természet, hogy ennek a területnek az ökológiája komolyan veszélybe került”, magyarázta a New York Timesnak Shiladitya DasSarma mikrobiológus professzor.
Mi lesz így a tó sorsa?
Szerencsére a sótartalmat kedvelő organizmusok, amelyek más területeken, például a Utah állambeli Nagy Sós-tóban és a Holt-tengerben is jól érzik magukat, nem tűnnek mérgezőnek. A Hawaii Egyetem most vizsgálja a helyzetet, és megpróbálja meghatározni a halobaktérium “pontos törzsét”, írja a Fish and Wildlife Service.
“Elővigyázatossági intézkedésként azt javasoljuk, hogy az emberek tartsanak biztonságos távolságot, és ne menjenek a vízbe, ne fogyasszanak halat a vízből, és gondoskodjanak arról, hogy a háziállatok se igyanak belőle”, áll a közleményben.
Maui nagy részét súlyos aszály sújtja. Az amerikai szárazságfigyelő intézet szerint a sziget nagy részén közepes vagy szélsőséges szárazság uralkodik.
Ami még rosszabb, a tudósok szerint a helyzet csak rosszabb lesz, ahogy a globális hőmérséklet az éghajlatváltozás miatt emelkedik. Még Hawaii is áldozatul eshet ezeknek a változásoknak, a nedves tengerparti tájakkal és esőerdőkkel.
“Ez világszerte egyre gyakrabban tapasztalható, de az ember nem gondol Hawaiira, ugyanis Hawaii nem a világ ‘száraz’ területein található”, fejtette ki DasSarma a NYT-nek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?