Rejtélyes tárgyat vitt magával a Holdba csapódó kínai rakéta
Egy ember alkotta űrszemét tavaly a Hold túlsó oldalának csapódott, a tudósok pedig kezdetben tanácstalanok voltak. Némi detektívmunka után az új kutatások azt állítják, hogy valószínűleg egy kínai hordozórakéta volt, amelyhez egy ismeretlen tárgyat csatoltak.
2022. március 4-én a WE0913A néven ismert rejtélyes objektum a Hold felszínébe csapódott, és egy szokatlan alakú kettős krátert hagyott maga után. Bár kezdetben azt gyanították, hogy a SpaceX Falcon 9 rakéta része lehetett, a későbbi bizonyítékok arra utaltak, hogy a Csang-o-5-T1 holdi küldetés részeként működő gyorsítórakéta volt, írja az IFLScience.
Kína azonban tagadta, hogy bármi köze lenne hozzá
Most az Arizonai Egyetem, a Kaliforniai Technológiai Intézet, a Project Pluto és a Planetary Science Institute tudósai remélik, hogy sikerül pontot tenni a rejtély végére.
Földi távcsöves megfigyelések segítségével feltérképezték az objektum pályáját, és arra a következtetésre jutottak, hogy a WE0913A a 2014-ben indított Csang-o-5-T1 küldetésből származó kínai Hosszú Menetelés rakétatestének része.
Ráadásul bizonyítékot találtak arra is, hogy az elhagyott rakétafokozat valószínűleg egy “meg nem nevezett, további hasznos terhet” szállított.
A csapat ezt az állítást kétféle bizonyítékkal támasztotta alá. Először is, az objektum nem látszott imbolyogni, amikor a Hold felszínére zuhant, hanem egy meglehetősen ‘szervezett’ bukfencben forgott. Érvelésük szerint ez azt mutatja, hogy a rakétafokozatot egy jelentős méretű ellensúllyal váltották ki a két hajtóműhöz képest, amelyek egyenként 544 kilogrammot nyomnak.
Ha nem a kínai rakéta darabja, akkor mi lehetett?
“Valami, ami ilyen hosszú ideig van az űrben, ki van téve a Föld és a Hold gravitációjából és a Nap fényéből származó erőknek. Így várható, hogy egy kicsit meginog, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a rakéta teste egy nagy üres héj, amelynek egyik oldalán egy nehéz hajtómű van. De ez végig nagyon stabilan forgott”, magyarázta Tanner Campbell, a tanulmány vezető szerzője.
“Tudjuk, hogy a hordozórakéta felső végére egy műszerfödémet szereltek, de azok csak körülbelül 27 kilogrammot nyomnak. Elvégeztünk egy nyomatékmérleg-elemzést, amely kimutatta, hogy ez a súlymennyiség néhány centiméterrel elmozdította volna a rakéta súlypontját. Ez közel sem volt elég ahhoz, hogy a rakéta stabil forgását figyelembe vegyük. Ez az, ami arra enged következtetni, hogy valami többnek kellett lennie az elejére szerelve.”
Másodszor, a kutatókat megdöbbentették a furcsa, egymást átfedő kráterek is, amelyek egy 18 és egy 16 méter átmérőjű kráterből állnak. A kráterről készült képek az IFLScience oldalán tekinthetők meg.
“Ez az első alkalom, hogy kettős krátert látunk”, magyarázta Campbell. “Tudjuk, hogy a Csang-o-5-T1 esetében a becsapódás szinte egyenesen lefelé történt, és ahhoz, hogy ez a két, nagyjából azonos méretű kráter keletkezzen, két nagyjából azonos tömegű, egymástól távol eső tárgyra van szükség.”
Ami azt illeti, hogy mi volt a titokban maradt hasznos teher, Campbell és a csapat nem várnak válaszokat.
“Nyilvánvalóan fogalmunk sincs, mi lehetett. Talán valami extra tartószerkezet, vagy további műszerek, vagy valami más. Valószínűleg soha nem fogjuk megtudni.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Time Out Market: Közép-Kelet-Európa első különleges gasztropiaca nyílik Budapesten 2025-ben
Láttál már meteorbecsapódást a Holdon?
Hogyan lehet tüzet gyújtani a víz alatt?
Robotok a kutyák ellen – rendhagyó agility-versenyt rendeztek
„A gyerekek miatt fog elbukni a rezsim” – Politikai foglyok és átnevelő táborok
A Webb fordulatos története arról, hogy majdnem el sem indult