A kínaiak Csu-zsung (Zhurong) marsjárója az eddigi legfurcsább felfedezést tette a Mars tanulmányozásának kezdete óta. Furcsa sokszögeket talált a felszíntől számítva nagyjából 35 méter mélyen. Egyes formák csupán néhány centiméteresek, mások viszont akár a több tíz méteres nagyságot is elérik. Vajon ki vagy mi alkothatta őket?
A Csu-zsung felszín alatt is “látó” radarokkal, talajradarokkal van felszerelve, ez tette lehetővé a meglepő felfedezést a vörös bolygó Utopia Planitia nevű területén. A bejelentés szerint szabálytalan poligonokat fedeztek fel a felszín alatt, aminek az oka a bolygón tapasztalható olvadás-fagyás váltakozás lehetett évmilliárdokkal ezelőtt. Esetleg vulkanikus működés következménye lehet, a kiömlő láva szilárdult meg így.
A Science Alert cikke szerint a Csu-zsung 2021. május 15-én szállt le a Mars felszínére, ez volt a kínaiak második sikeres Mars-missziója a történelemben. A marsjárót a kínai tűzistenről nevezték el és küldetése során folyamatosan küldött adatokat és felvételeket a Marsról, köztük egy szelfit is saját magáról. Alapvető feladata a Mars felszínének, topográfiájának vizsgálata volt, amihez volt egy felszín alatti radarrendszere.
Egy földi év elteltével azonban tervezett hibernálásra került sor és 2022 májusa óta nem is hallottunk tevékenységéről.
A Kínai Tudományos Akadémia alatt működő Geológiai és Geofizikai Intézet munkatársai azóta tanulmányozzák a Csu-zsung által hazaküldött anyagokat, amelyek pontosabb képet adnak a bolygó körül keringő szondáknál a Mars felszínéről és a felszín alatti viszonyokról, nagyjából 100 méter mélységig.
Újabb bizonyíték, hogy a Mars felszínét valaha rengeteg víz borította?
Az Utopia Planitia egyébként egy meteorbecsapódással létrejött kráter, a legnagyobb ismert ilyen a Naprendszerben, nagyjából 3.300 km átmérőjű. Ha a becsapódás előtt bármilyen élet volt a vörös bolygón, azt követően biztosan elpusztult. A kínai marsjáról egyébként összesen 1,9 kilométert tett meg eddigi munkálkodása alatt, ám ez nem meglepő. Amerikai társa is nagyjából ilyen nagyságrendű területet tud bejárni egy év alatt. Erről ITT írtunk és közöltünk néhány remek képet is.
A Lei Zsang vezette kínai kutatócsoport Nature-ben közölt cikke szerint 16 ilyen formát talált a kutasz 1,2 kilométeren belül. Valószínűleg 3,7 és 2,9 milliárd évvel ezelőtt formálódtak az akkori nedves körülmények között. A megfagyó víz szétrepesztette a talajt, majd ezeket a repedések feltöltődtek a későbbi időszakokban, így ma már méterekkel a felszín alatt vannak.
Egyébként ez is annak a bizonyítéka, hogy valaha jelentős területeket borított víz a Marson is. A kialakuláshoz azonban hozzájárulhatott vulkáni tevékenység is. A tudósok szerint a struktúrák megléte arra utal, hogy a korai marsi időkben a maitól teljesen eltérő volt a vízaktivitás és a hőháztartás a bolygó egyenlítője környékén.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon