Ez a szőlőszerű valami a világ egyik legnagyobb egysejtű organizmusa
A tengerben is találhatunk szemeket, ha tudjuk, hol keressük azokat. Szerencsére ezek a furcsa gömbök nem valamilyen sérülés következményei, hanem a Valonia ventricosa nevű algafajta, egyben pedig a Föld egyik legnagyobb egysejtű organizmusa.
A civil nevén csak buborékalgaként vagy tengerész szemgolyóként emlegetett algafaj mérete a gombostűfej nagyságú pöttyöktől kezdve egészen az emberi szemgolyókig terjedhet. Az, hogy mekkora lesz, a sejtnedvüreg, azaz a sejtfalán belüli tér tartalmától függ, írja az IFLScience.
A Valonia ventricosa ugyanis egysejtű, de számos sejt magját tartalmazhatja. Ez azért van így, mert a sejtfal által nem elválasztott, sok sejtmagot tartalmazó citoplazma tömegéből állnak.
A szokatlan elrendezés egy szórakoztató partitrükkel jár. Ha kipattintunk egy tengerész szemgolyót, mármint az algát, az valójában azt eredményezheti, hogy több Valonia. ventricosa ugrik ki, mivel csak egy sejtmagra van szükségük ahhoz, hogy új organizmusokká fejlődjenek, számol be a Science Alert.
Az olykor hatalmas citoplazma magokat tartalmaz, amelyek a középpontból sugárirányban indulnak ki, és olyan belső anatómiával rendelkeznek létre, amelyet az New Heaven Zátonyvédelmi Program úgy ír le, mint egy “Tesla plazmagömböt”.
A tengerész szemgolyókat a világ óceánjainak trópusi és szubtrópusi régióiban a korallzátonyok között kutató búvárok gyakran észlelik. Színük az élénkzöldtől a feketéig változhat, és néha nagyon is ezüstös lehet a sejtfaluk cellulózkristályainak egyedi szerkezete miatt.
A csillogó színezet a NOAA Ocean Exploration “aranytojás” rejtélyére emlékeztet, amikor egy idegenszerű, fényes gömböt találtak az alaszkai tengerfenéken. A fényes tárgy 3,1 kilométeres mélységben, egy sziklás felszínhez rögzítve észlelték. A legkülönösebb, hogy a rejtélyes tárgyon egy lyuk volt, ami miatt az egyik kutató az élő közvetítés során azt mondta, hogy “valami megpróbált bejutni… vagy kijutni innen.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?