Így lett az ember jobbkezes
A neandervölgyiek többsége a modern Homo sapienshez hasonlóan erősen preferálta a jobb kéz használatát, amit a fogaikon található véletlen karcolások is bizonyítanak.
Úgy tűnik, hogy a kezességnek ez az érdekes aspektusa mélyen az evolúciós történelmünkben gyökerezik, és valószínűleg korai őseink egyenes testtartásához és szerszámkészítő képességeihez kapcsolódik. A fogakon lévő karcolások szimmetriája, valamint a felkarcsontok csontvastagságára vonatkozó megfigyelések alátámasztják azt az elképzelést, hogy kihalt rokonaink, beleértve a neandervölgyieket is, túlnyomórészt jobbkezesek voltak.
Az Ancient Origins beszámolója szerint a jobbkezességnek ez a preferenciája a kőszerszámok kialakulásával és az agyi funkciók lateralizációjával együtt fejlődhetett ki. A jobb kezet irányító bal félteke döntő szerepet játszott a tárgyak manipulálásában, beleértve a kézműves szerszámok készítését is.
Bár a kezesség genetikai alapjait továbbra is nehéz megfejteni, úgy tűnik, hogy több gén és környezeti tényező összetett kölcsönhatásából adódik. Érdekes módon a balkezesek, bár kisebbségben vannak, egyedülálló előnyöket mutatnak, például egyenletesebben elosztott agyi feldolgozási folyamatokat, ami hozzájárulhat a jobb koordinációhoz, memóriához és verbális képességekhez.
Bizonyos sportágakban a balkezesek gyakran meglepő előnyre tesznek szert, ami jól mutatja a fajunkon belüli alkalmazkodást és változékonyságot. A balkezesség idővel való fennmaradása az evolúciós előnyökre utal, és lenyűgöző betekintést nyújt abba, hogy az emberek hány alkalommal voltak képesek boldogulni a történelem során.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Digitálisan térképezték fel a Titanicot, új részletek derültek ki az utolsó pillanatokról
Újfajta reaktorral kísérleteznek kutatók, amely minden eddiginél hatékonyabb
A Csillagok háborúja filmekben lehet a megoldás a gyors űrutazásra
Mit árul el személyiségünkről az autónk színe?
Ez történne, ha a Föld összes vulkánja egyszerre törne ki
Egy magyar borvidék lett Európa második legjobbja