Csodapalota várja a látogatókat: megújult a tiszadobi Andrássy-kastély – KÉPEK
A tiszadobi Andrássy-kastély hat éven át tartó felújítási munkálatokat követően pár napja került átadásra. Az impozáns műemléképület Budapesttől alig két óra autóútra található, és most már újra látogatható a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Tiszadobon.
A kastély, melyet az Osztrák–Magyar Monarchia külügyminisztere, Andrássy Gyula építtetett 1880-1885 között, a romantikus stílus jegyeit viseli magán. Az 500 hektáros ősfákkal körülvett erdőben álló épület a késő gótikus és reneszánsz Loire-völgyi kastélyok hatása alatt készült, és a korszak jellegzetes vonásait hordozza. Az Andrássy család egykori életterének rekonstrukciója volt a projekt célja, és az első szinten kialakított lakrészben a legtöbb bútor és tárgy eredeti helyére került vissza. A lovagterem, ifj. Andrássy Gyula dolgozó- és hálószobája, a nagyszalon és a zeneszalon is megújult, köztük a Rippl-Rónai József üvegablakainak rekonstrukciójával.
A második szinten egy hét szekcióból álló kiállításfüzért alakítottak ki, ahol az Andrássy család politikai tevékenysége, az Andrássy lányok élete, a család művészeti öröksége és Batthyány Gyula festészete kerül bemutatásra. A terekben helyenként enteriőr hangulatú részleteket alakítanak ki, felhasználva a meglévő eredeti elemeket, írja a MagyarÉpítők. A kiállítás mellett ruhatár, kávézó, múzeumi bolt, rendezvénytér és étterem is helyet kap majd a tiszadobi műemléképületben.
A kastélypark is helyreállt, beleértve a hímzéses partert is, amely a barokk ruhák hímzésmotívumait ülteti kertbe. A Holt-Tisza partja is rehabilitációt kapott, csónakkikötőt és játszóteret is létrehoztak a környéken. A kastélypark területe 46,100 négyzetölnyinek felelt meg az 1931-es felmérés alapján, és ehhez kapcsolódott a Tisza medrének 4,390 négyzetöles területe. Az északon elterülő tisztáson arabeszkszerűen formázott növényzet található. A kert részében egy márványszobrot és egy szobrászmunkával díszített kőoszlopot is elhelyeztek.
A projekt részeként az állam tervezi olyan emlékhelyek létrehozását, amelyek közösségi térként is szolgálhatnak. Az Andrássy-kastélyhoz hasonló műemléképületeket háromféleképpen hasznosítanák: a kisebbeket visszaadják a nemzeti vagyonkezelőnek, a nagyobbakat vállalatoknak vagy intézményeknek adnák örökbe, míg a történeti jelentőségű ingatlanok az állam tulajdonában maradnának, jelentette ki az átadó ünnepségen Lázár János építési és közlekedési miniszter. Arról is beszélt, hogy jövő nyárra megújul Tisza István, és Tisza Kálmán miniszterelnök geszti lakhelye, illetve néhány hét múlva adják át a nagycenki Széchenyi-kastély megújult épületét.
A tiszadobi kastély a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében újult meg, és t 1,5 milliárd forint európai uniós forrásból fejlesztették turisztikai célokra.
Szintén érdekes téma: Az egyik oldal karóba húzta a foglyokat, a másik mindenkit lefejezett, meghalt a szultán, Zrínyi és az összes védő – 10 érdekesség a szigetvári vár történetéből
Arról is írtunk, hogy hogyany pusztultak el a magyar várak? Most felrobbantották őket az osztrákok, vagy sem? És mit tett Rákóczi? Részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kárpátalján két magyar kémet fogott el az ukrán hírszerzés
Tényleg egy szuperszámítógép az univerzum? A gravitáció árulhatja el
Az EU enyhítené a farkasok védettségét, megkönnyítve a rájuk való vadászást
Ilyen volt az első WAVES 2025 audiovizuális csúcstalálkozó Mumbaiban – helyszíni riport
Sűríti járatait a Wizz Air Budapest és egy erdélyi város között
Hoppá: a Holdnak hamarosan már saját időzónája is lehet!