Putyin nem akar belekötni a NATO-ba
Moszkvának nem áll érdekében háborút kirobbantani a NATO-országokkal – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, miután Joe Biden amerikai elnök arra figyelmeztetett, hogy a Kreml a szövetség ellen léphet, ha a nyugati segítség Ukrajnának meghiúsul.
A felvetés, miszerint Oroszország támadást indítana egy NATO-ország ellen, “teljes képtelenség”, mondta Putyin az orosz állami médiában vasárnap.
A hónap elején Biden azt mondta amerikai törvényhozóknak, hogy “ha Putyin elfoglalja Ukrajnát, akkor nem fog megállni”, adta hírül a Newsweek.
“Ha Putyin megtámad egy NATO-szövetségest, NATO-tagként elköteleztük magunkat, hogy megvédjük a NATO-terület minden négyzetcentiméterét” – mondta Biden, a republikánusokhoz fordulva, akik blokkolják a további katonai segélyt Ukrajnának.
Az eredmény egy olyan forgatókönyv lenne, “amelyre nem törekszünk, és amely ma nem áll fenn”, hangsúlyozta Biden.
Vajon Putyin meddig mer nyújtózkodni?
A NATO-szerződés 5. cikke szerint a szövetség bármely tagállama elleni fegyveres támadás a szövetség összes tagállama elleni támadásnak minősül. Az olyan országok, mint az Egyesült Államok, katonai támogatást nyújtottak Kijevnek, és különböző típusú segélyeket küldtek, de igyekeztek hangsúlyozni, hogy a NATO-országok nem vesznek részt közvetlenül a háborúban.
Az ukrajnai orosz inváziót követően 2022 februárjában Svédország és Finnország NATO-tagságért folyamodott, Helsinki pedig 2023 áprilisában csatlakozott a szövetséghez. Ez megduplázta a NATO Oroszországgal közös határát, és növelte a feszültséget a szövetség keleti szárnyán.
A NATO belerángatta Finnországot a szövetségbe.
Ez teljes képtelenség, és azt hiszem, Biden elnök megérti ezt – mondta Putyin a főparancsnok megjegyzéseiről. Oroszországnak sem geopolitikai, sem gazdasági, sem politikai, sem katonai érdeke nem fűződik ahhoz, hogy konfliktust szítson a NATO-országokkal.
Anatolij Antonov, Oroszország amerikai nagykövete Biden beszéde után azt mondta, hogy az Egyesült Államok “elvesztette a kapcsolatot a valósággal, könnyedén megvitatva az országaink fegyveres erői közötti közvetlen összecsapások valószínűségét.”
Ez a fajta provokatív retorika elfogadhatatlan egy felelős atomhatalom számára.
Az ukrajnai háború azonban folyamatosan felvetette az Oroszország és a NATO közötti konfrontációtól való félelmet, bár Washington többször is kijelentette, hogy nem áll háborúban Moszkvával.
Ukrajna többször is úgy pozicionálta magát, mint az európai és NATO-országok kapuját, amelyek potenciális orosz célpontok lehetnek, ha Kijev elveszíti a Moszkva elleni harcot.
Ha mi elbukunk, ti is elbuktok,
így figyelmeztette Volodimir Zelenszkij Ukrajna szövetségeseit a háború első napjaiban.
Csütörtökön Jens Stoltenberg NATO-főnök azt mondta, hogy ha a Kreml erői győzedelmeskednek Ukrajnában, “fennáll annak a reális kockázata, hogy agressziója nem ér véget.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon