Az eddigi tapasztalatok alapján tízből nyolc esetben helyesen jósolja meg, hogy mennyi időnk van még hátra. Meg mered tőle kérdezni?
Döbbenetes pontossággal jósolja meg a mesterséges intelligencia „halálbotja”, hogy mikor halnak meg az emberek, írja a Daily Star.
A tudósok szerint a mesterséges intelligencia összegyűjti az egészségi állapotra, iskoláztatásra, foglalkozásra, jövedelemre, lakóhelyre és munkavégzési szokásokra vonatkozó információkat, és ezekből kalkulál. És minden jel arra mutat, hogy ezt 79%-os pontossággal teszi.
Az eredményeket bemutató dán szakemberek hatmillió (!) személy 2008 és 2020 között gyűjtött adatainak elemzésére alapozzák állításaikat.
Mint mondják, a rendszert úgy tervezték, hogy az emberi életet események hosszú sorozatának tekintse. Ezt ahhoz lehet hasonlítani, ahogy minden nyelv mondatai szavak sorozatából állnak.
Sune Lehmann Jorgensen, a Dán Műszaki Egyetem munkatársa kifejtette: “A modellt arra használtuk, hogy megvizsgáljuk, milyen mértékben tudjuk előre jelezni a jövőbeli eseményeket a múlt körülményei és eseményei alapján.”
Az eddigi adatok nagyon meggyőzőek
A kutatók egy 35 és 65 év közötti emberekből álló csoportot figyeltek meg, akiknek a fele 2016 és 2020 között halt meg. 2008 és 2016 közötti adatokat közöltek róluk a mesterséges intelligenciával azt kérdezve, hogy ki lesz még életben, és ki hal meg 2020-ra.
Véletlenszerű találgatás 50%-os pontosságot eredményezett volna. De az automatizált rendszer 78,8%-os pontosságú volt. Ezt egyetlen korábbi mesterséges intelligencia modell sem érte el.
A Nature Computational Science folyóiratban megjelent tanulmány szerint ez sokkal pontosabb a biztosítók által használt képleteknél is. Utóbbiak pontossága ugyanis mindössze 55,5%.
A tudók kiemelték azt is, hogy a 30 és 60 év közötti emberek halálozását általában nehéz megjósolni, ezért is különösen figyelemreméltó, amit az új technológia véghezvitt.
A kutatók arra figyelmeztettek, hogy további vizsgálatokra lesz szükség, mielőtt a modellt fel lehetne használni egy konkrét egyén betegségének vagy más megelőzhető életeseményének előzetes jelzésére.
Jorgensen azt is kiemelte, hogy a modellt a biztosítótársaságoknak nem szabad használniuk. A biztosítás alapgondolata ugyanis épp az, hogy hogy nem tudjuk, kit ér majd egy szerencsétlen esemény.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Pixabay
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje