Furcsa jeleket küldenek a kínaiak által Föld körüli pályára állított objektumok. Peking hallgatásba burkolózik, amatőr csillagászok viszont figyelemmel követik ezek mozgását. Az objektumokat december 14-én lőtték fel a kínaiak a harmadik űrhajójukkal.
Amatőr csillagászok vették észre a kínaiak furcsa jeleit
Az iflscience.com cikke szerint egy amatőr csillagász és műholdvadász, bizonyos Scott Tilley szúrta ki a furcsa objektumokat múlt vasárnap. A kínai Shenlong (Isteni Sárkány) robotűrhajó ugyanis vasárnap került Föld körüli pályára és szinte azonnal pályára állította a hat további objektumot (A-tól F-ig) is. A kínaiak ugyanis fellőtték űrhajójukat, amely utána hat további objektumot állított pályára.
A kínaiak hivatalosan annyit mondtak, hogy vizsgálatokat végeznek a Föld körüli pályára állított űrhajójukkal, majd pedig ez vissza fog térni a felszínre. E tesztidőszakban különféle, újrahasznosításra vonatkozó technológiákat fognak tesztelni és tudományos kísérleteket hajtanak majd végre a békés űrhasználat technikai támogatása érdekében, közölte a kínai állami Xinhua hírügynökség.
Tillye a felfedezéséről az X (korábban Twitter) oldalon számolt be. Azt írta, hogy immár bizonyítéka van a jelekre, amelyeket időszakosan küldenek az űrhajók és hamar elhalnak.
We have confirmation of S-band signals from the 3rd Chinese ‘spaceplane’ mission.
However, this time the ‘mysterious wingman’ emitter is only sending signals intermittently but it is fading deeply like earlier missions. 🧵⬇️ pic.twitter.com/lD2YtQYaFw
— Scott Tilley 🇺🇦 (@coastal8049) December 17, 2023
Kevés az információ, de kínai a kommunikáció
Három, az űrhajó által kibocsátott objektum bocsát ki jeleket a megfigyelések szerint. Az ‘A’ jelű kibocsátása hasonlít a korábbi kínai űrhajók által küldött jelekre mind modulálásukat tekintve, mind pedig abból a szempontból, hogy nem tartalmaznak túl sok információt. A ‘D’ és az ‘E’ objektumok ezzel szemben helymeghatározó jeleket küldenek hasznos információk nélkül.
Az ‘A’ objektum kapcsán Daniel Estévez, egy amatőr rádiós apró változásokat vett észre a jelátvitel során, de mást nem. “Egy dolog biztos”, írta a weboldalán. “A jel nem tartalmaz sok adatot, mivel általában ugyanazt a mintát ismétli”.
Onnan lehet tudni, hogy nem valami más műhold, hanem a kínaiak bocsátják ki ezeket a furcsa jeleket, hogy egyrészt csak ők tartózkodnak a jelek kibocsátásakor az adott területen. Emellett a modulálásuk a kínaiakra jellemző és a 2280MHz-es frekvencián zajlik, amit a kínai űrmissziók használnak, írja a space.com.
Kína nem árult el semmilyen részletet azzal kapcsolatban, hogy mi a célja a további öt műholdjának, melyet harmadik űrhajója Föld körüli pályára bocsátott és azzal kapcsolatban sem árult el semmit, hogy pontosan mit tesztelnek.
Az amerikaiak is fellövik hasonló űrrepülőjüket idén
Nem ez az első hasonló eset. Az első két kínai űrmisszió során (2020-ban és 2022-ben) is hasonló történt, ismeretlen objektumokat állítottak pályára a kínai űrhajók. Akkor arra tippelt a SpaceNews, hogy valamiféle szervizmodulok, vagy pedig tesztelésre szolgálnak, esetleg kívülről figyelik az űrhajót önálló műholdként.
Hasonló eszköze egyébként az Egyesült Államoknak is van. Nekik a Boeing gyártja és X-37B névre hallgat, de erről sem tudunk sokat. Washington december 28-án tervezi fellőni többszöri halasztás után egy SpaceX rakéta segítségével.
Az amerikai védelmi minisztérium szerint nem véletlen, hogy a kínaiak is most állították pályára hasonló űreszközüket.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon