Lehet, hogy riválisainkká is válnak majd egyszer a jövőben a makákó majmok? Igazzá válhat a ‘Majmok bolygója’ jövendülése, miszerint nem mi vagyunk az egyedüli főemlős faj, akik képesek lennének civilizációt kialakítani?
Nos, ettől még meglehetősen távol állunk és a ‘Majmok bolygója’ filmek alapötlete sem az volt, hogy egyszer csak nagyon okosak lesznek a majmok, hanem az, hogy az emberiség valahogyan kinyírja saját magát, ráadásule egy olyan szerrel, ami a majmokat okosakká, a Sapienseket pedig butává teszi.
De hol is tartanak most a makákók? Létezik egy aprócska sziget a Thaiföldhöz tartozó Koh Ped, ahol egy bizonyos makákófaj, a hosszúfarkú makákó (Macaca fascicularis fascicularis) soha nem látott viselkedést alakított ki. Köveket használnak arra, hogy kinyissák Nos, a thai tudósok azt figyelték meg, hogy feltörjék az osztrigát (Saccostrea forskali).
Ilyen korábban nem volt és részben ennek az oka is a koronavírus pandémia, így tehát némi összefüggést is találhatunk az apokaliptikus fent említett filmmel. A szigetre ugyanis a vírus megjelenése előtt rengeteg turista látogatott, akik bizony jó kedvvel etették az itteni majmokat, írja az iflscience.com. Csakhogy jöttek a lezárások, a szigetre pedig turista nem léphetett évekig. A majmok viszont úgy döntöttek, hogy inkább nem halnának éhen ez idő alatt sem.
Eszközöket használnak a majmok az élelemszerzéshez
Az első megfigyelés, miszerint köveket használnak az osztriga megszerzése érdekében 2022 júliusi, egyébként 10 éve figyelik ezeket az állatokat. Tehát olyan hiba, hogy eddig is használtak, de nem vették észre nem fordulhat elő.
E majomfaj egyébként a hatodik a sorba, amely képes eszközöket használni. Makákók közül csak egyetlen olyan faj van, aki ide tartozik, ők a burmai hosszú farkú makákók (Macaca fascicularis aurea).
Érdekesség, hogy miközben felnőtt és fiatalkorú makákók is használták a kőeszközöket, a használat szinte kizárólagosan csak hímekre volt jellemző. Azt is észlelték, hogy zömében magányosan tettek így, nem csoportban dolgoztak.
A tudósok szerint ugyanakkor ez az akár evolúciós előrelépésként is felfogható viselkedés rövidesen el fog tűnni. Az ok egyszerű: a turisták (és az általuk hozott táplálék) visszatért a szigetre.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik