Megfejtették a Cerne Abbas-i óriás rejtélyét?
Az Oxfordi Egyetem kutatói szerint a Cerne Abbas-i óriás Herkules képét ábrázolja, és a szász korban a seregek gyülekezőpontjaként szolgált.
A Heritage Daily írt a Cerne Abbas-i óriásról, egy 55 méter magas, faragott domborműről az angliai Dorsetben található Cerne Abbas falu közelében. Az óriás eredetét sokáig rejtély övezte; a legkorábbi írásos feljegyzés a 17. század végéről származik.
A figura egy kolosszális, meztelen férfit ábrázol, aki egy csomózott bunkósbotot tart. Derekán egy vonal húzódik, feltételezések szerint egy öv.
Mikor kerülhetett oda a figura?
Egy 1996-ban végzett tanulmány bizonyos jellemzők időbeli változását figyelte meg. A vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy amikor eredetileg faragták, a figura bal karján köpeny volt, és a bal keze alatt egy tárgyat tartott, amelyről feltételezhető, hogy egy levágott fej lehetett.
A National Trust által 2021-ben végzett vizsgálatok megállapították, hogy az óriást az angolszász időszakban, Kr. u. 700-1100 között faragták ki, amikor a föld a nyugat-szász királyi család tulajdonában volt. Bebizonyították, hogy nem őskori vagy újabb keletű, ahogyan azt korábban gondolták.
Az Oxfordi Egyetem kutatóinak tanulmánya most arra utal, hogy az alak Herkulest ábrázolja, és a nyugat-szász seregek gyűjtőállomása volt abban az időszakban, amikor a szász királyságok konfliktusban álltak a betörő vikingekkel. Dr. Helen Gittos és Dr. Thomas Morcom a készítés időszakának felfedezésére építve igyekeztek feltárni, hogy miért is készült az óriás. Elmagyarázták, hogy Herkules jól ismert volt a középkorban, és a 9. században különösen megugrott az érdeklődés iránta. Akkor, amikor a területet vikingek támadták.
A kutatók szerint az óriás hegygerincből kiemelkedő, fő útvonalak közelében fekvő helyzete és a közeli édesvízforrások miatt tökéletes gyülekezőhelynek bizonyult.
Szent Eadwold, Cerne helyi legendája
A tanulmány azt is feltételezi, hogy a Cerne apátság szerzetesei a szent ereklyéire való igény érdekében átértelmezték az alakot. Ők azt állították, az alkotás Szent Eadwoldot ábrázolja. Az óriásra utal egy 11. századi kézirat is, amelyet a British Libraryben őriznek, és amely egy közeli remetéről, Szent Eadwoldról szól, aki a domb tetején helyezte el botját.
Dr. Morcom, az Oslói Egyetem posztdoktori munkatársa a BBC-nek elmondta: „A szerzetesek számára kellemetlen tény volt, hogy egy nagy, nyilvánvalóan meztelen, pogány alak állt a küszöbükön, ezért egyfajta intellektuális értelmezésbe kezdtek, és összekapcsolták őt védőszentjükkel, Eadwolddal.”
Számtalan feltételezés kering arról, kit ábrázol a figura
Az ókori római hős, Herkules, vagy görögöknél Héraklész nem az egyetlen jelölt, aki megváltoztathatja az eddigi Cerne-i Szent Eadwold értelmezést. A National Trust szerint az az elmélet is elterjedt, hogy Oliver Cromwell látható a faragáson. A 17. század jelentős hadvezére és köztársaságpárti államférfije azonban kiesett a jelöltek közül, mikor fény derült a keletkezés idejére.
Az sem teljesen kizárható, hogy a figura elsősorban egy termékenységi szimbólum. Még ha nem is annak tervezték, az évszázadok alatt beleivódott a helyi kultúrába és a folklórba, amelynek központi eleme a szaporodás és a termékenység. Szintén a népi mondakörből származik a történet, hogy a vidéket egy óriás tartotta rettegésben, majd miután a helyiek hősiesen legyőzték, holtteste köré faragták ki a mintát.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra